Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Golfisté nestárnou...tedy aspoň někteří

Miguel Ángel Jiménez na British Open 2009 - 1. kolo. | foto: Reuters

5 2010
Když vloni téměř šedesátiletý Tom Watson málem dosáhl na senzační triumf na British Open, spousta lidí získala pocit, že golfové turnaje se dají vyhrávat v jakémkoli věku. Úplně pravda to ale není...
Ano, samozřejmě že golf je mezi sporty ojedinělý v tom, že ho hráč může hrát na špičkové úrovni i v relativně pokročilém věku.

Vzhledem k jeho vývoji v posledních desítkách let je ale pro starší hráče naopak spíše čím dál těžší se dravému a atleticky skvěle připravenému mládí vyrovnat. Přesto se ale najdou výjimky.

Loňský fantastický výkon Toma Watsona (a jeho další výborné výkony i v této sezóně po oslavě 60.narozenin) by ale mohly svádět k trochu mylné představě.

Legendární pětinásobný šampion britského Open Watson je totiž skutečně výjimečný. A ani on nakonec nedokázal turnaj ve své sportovně pokročilém věku vyhrát. A tak stále platí už poměrně letité rekordy, které můžou být pro někoho i překvapivé.

Nejstarším vítězem major šampionátu je totiž stále Julius Boros, který v roce 1968 zvítězil na PGA Championship ve věku 48 let, 4 měsíce a 18 dnů. The Open Championship vyhrál jako nejstarší hráč historie Old Tom Morris ve věku 46 let a 99 dnů. To ale bylo už na konci 19.století!

Masters vyhrál jako nejstarší Jack Nicklaus (46 let, 2 měsíce a 23 dnů) už téměř před 25 lety. A U.S.Open nevyhrál nikdo starší než 45 let a 15 dnů - v roce 1990 se to podařilo právě v tomto věku Haleu Irwinovi.

Pokud jde o americkou PGA Tour, jen 6 hráčů dokázalo v historii vyhrát turnaj ve věku nad 50 let. Nejstarším byl Sam Snead (1965), který zvítězil ve věku 52 let, 10 měsíců a 8 dnů. Za posledních 35 let vyhráli po svých abrahámovinách jen dva hráči (Fred Funk a Craig Stadler) a těm bylo jen těsně nad padesát.

Na European Tour se dokonce ještě žádnému hráči přes 50 let vyhrát nepodařilo. Rekordmanem je Des Smyth, který vyhrál v roce 2001 Madeira Islands Open ve věku 48 let a 34 dnů.

Několikrát měl relativně blízko k překonání tohoto rekordu třeba Němec Bernhard Langer, ale pokud je v současnosti nějaký hráč, který by mohl rekord konečně zlomit, tak je to Miguel Angél Jiménez. Ale ještě si na to budeme muset nějakou dobu počkat.

Španělský veterán je skutečně výjimečným hráčem, který doslova a do písmene zraje jako jeho oblíbené červené víno. Na European Tour vyhrál celkem 17 turnajů, z toho už 10 po čtyřicátých narozeninách, což je historický rekord túry.

Když v neděli triumfoval na ALSTOM Open de France, stal se ve věku 46 let, 5 měsíců a 29 dnů nejstarším vítězem nestaršího národního Open kontinentální Evropy. Po Dubaji je to už druhý Jiménezův titul v této sezóně, navíc se posunul už na 6.místo pořadí Race to Dubai, tedy oficiálního money listu evropské túry.

"Když jsem začínal, hrál jsem s Nickem Faldem, Sevem Ballesterosem, Bernhardem Langerem,, Ianem Woosnamem...pak jsem sledoval, jak na túru přicházejí Darren Clarke, Lee Westwood a Thomas Bjorn," vzpomíná Jiménez."A teď přichází nová éra, další nová éra, a pro mě je velkou ctí být součástí budoucnosti golfu." 

"Možná budu hrát ještě dva, tři, čtyři roky...možná pět, nevím, ale samozřejmě si to užívám. Je to báječné," říká Jiménez a přidává i svůj recept na dlouhověkost - trochu svérázný, jako je on sám.

"Během zimy nedělám vůbec nic. A během turnajů rozhodně nezvedám činky. Ale neděle, pondělí, úterý...to cvičím. I když ne moc, jak můžete vidět na mém těle," směje se Jiménez.

"Dělám ale hodně kardia a také posilování břišních zádových svalů. To je můj hlavní trik. Ale ještě důležitější je pak zotavení. To se posadím ke stolu a dám pořádný steak a láhev dobrého vína," přidává španělský veterán. "Je potřeba mít správnou rovnováhu..."
 
Když fanoušci sledují jeho stále obdivuhodně konzistentní hru, málokdo pochybuje, že by mohl být za rok a půl ještě schopen vyhrát velký turnaj. Těšme se na to a zatím si užívejme jeho hru a charisma - třeba i v Čeladné, kam už se evropská špička včetně Jiméneze pomalu chystá...
Autor: pro iDNES.cz


Adecco spol. s r.o.
Elektromechanik – Ostrava – 2 směnný provoz

Adecco spol. s r.o.
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 20 000 - 25 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze