Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Golfisté hrají Ryder Cup zadarmo, zatímco vzduchem létají miliony

Polorozpadlá usedlost Celtic Manor zůstala v luxusním golfovém resortu jako upomínka dávných dob. | foto: Josef Káninský

4 2010
Newport (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Terry Matthews je velice bohatý muž. Stal se šlechticem. To z jeho peněz vznikl v zapomenutém velšském údolí pětihvězdičkový golfový resort. To jeho vliv zapříčinil, že stráň nad řekou Usk se stala nejsledovanějším místem v tomto golfovém roce. A místem, které vyvolalo tolik emocí.

Poprvé v historii Ryder Cupu se stalo, že se program protáhl do pondělí. "Jedna věc je jisté: nikdo z nás nemůže ovlivnit počasí," uvedl v jednom ze svých sporadických veřejných vystoupení multimilionář a ponechal na každém, jak se s tímto faktem osobně vyrovná.

Kritici tvrdí: je nesmysl posouvat termín tak prestižního a sledovaného duelu na pozdější termín. Přidávají, že i to způsobily peníze. Natahovaná sezona v USA, desetimilionová prémie pro vítěze FedEx Cupu.

I v příštích ročnících se má zápas Evropy a USA hrát v říjnu, což odradilo třeba Švédy, aby kandidovali na jeho uspořádání, protože tam v tuto dobu už není dost dlouho vidět.

Sir Terry Matthews (za volantem) ukazuje Celtic Manor Resort princi Charlesovi.

Sir Terry Matthews (za volantem) ukazuje Celtic Manor Resort princi Charlesovi.

Matthews rád opakuje, že tady se před více než dvěma tisíci let zastavilo rozpínavé římské impérium. Dokazují to pozůstatky amfiteátru na historickém předměstí Caerleon, rozsáhlých lázní a zpevněné cesty, vedoucí až do Londýna.

Peníze se sem vozily na vozech, později na lodích a prvním milionářem, který místo pozvedl, byl uhlobaron Thomas Powell, jenž nechal postavit původní usedlost Celtic Manor.

Rodák Matthews, usídlený už v Kanadě, koupil před dvaceti lety její rozvaliny a začal sem pumpovat peníze, které teď mají "udělat" další peníze.

Golfová klubovna Celtic Manor není zvenčí nijak okázalá.

Golfová klubovna Celtic Manor není zvenčí nijak okázalá.

Představitelé velšského golfu mají k dispozici dost číselných údajů na to, aby dokázali, jak Ryder Cupu pomůže zemi obecně. Jenže svět teď obletěly obrázky ve stylu voda a bláto. Celý svět dnes ví, že nejčastějším počasím v okolí Newportu je déšť. Pohrnou se sem teď davy golfistů ze všech koutů, jak se předpokládalo?

Organizátoři upozorňují, že nastala mimořádná situace. Předpověď počasí, pro toto území velice pečlivě sestavovaná, hovoří o tom, že o příštím víkendu bude docela hezky.

Množství srážek, jež zkrápěly dějiště Ryder Cupu od středy do neděle, převyšuje dlouhodobý měsíční průměr pro toto roční období.

Blátivý Celtic Manor, dějiště Ryder Cupu 2010.

Blátivý Celtic Manor, dějiště Ryder Cupu 2010.

Jako odpověď kritikům bylo zveřejněno, kolik Matthewsových peněz se při výstavbě druhého zdejšího hřiště Twenty Ten utratilo jen na odvodňovací systém. Víc než milion liber to stálo, aby tu zadarmo mohli hrát multimilionáři z řad profesionálů.

Ale zatímco sedmapadesátiletý podnikatel před zahájením Ryder Cupu hovořil o spojitosti antické tradice s novověkem, protože duel dvou kontinentů je obdobou gladiátorských her, teď musel vyzdvihnout výkon někoho úplně jiného.

"Musím poděkovat každému, kdo tady pracoval. Zvlášť dobrovolným maršálům, jejichž neúnavné snažení vedlo k tomu, že hřiště bylo připraveno nejlépe jak mohlo," uvedl Matthews.Ztratila jsem kamarádky po porodu. Lze se tomu vyhnout?
Ztratila jsem kamarádky po porodu. Lze se tomu vyhnout?

Vyšumění přátelství nemusí být jen vaše vina.

Najdete na iDNES.czmobilní verze