Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Golf v Londýně: na hřišti, v parku, ale i na ulici

Je libo potrénovat golf přímo ve středu Londýna, na dohled od Tower Bridge? Nic snazšího. | foto: Profimedia.cz

16 2010
Na padesát mistrovských hřišť, desítky golfových akademií a putting green téměř v každém větším parku. Zatímco děti odpalují golfové míčky ve škole při hodině tělocviku, dospělí si odskočí na devítku po práci. V Londýně se golfu zkrátka daří.

A nejen proto, že se venku hraje prakticky celý rok. Například golfové akademie jsou na každém rohu, některé i v centru města. Kdo si chce obejít rychlé kolečko, akademie je přesně tím, co hledá.

Golfista navíc nepotřebuje handicap, hole, míčky ani startovní čas. Většina akademií nemá problém s hráči v džínách a veškeré vybavení jim zajistí. Hra nezabere víc času než hodinu a stojí v přepočtu jednu dvě stovky.

Plovoucí green v bývalých londýnských docích, adresa: South Dock, Canary Wharf.

Plovoucí green v bývalých londýnských docích, adresa: South Dock, Canary Wharf.

Velmi populární jsou v Londýně hřiště typu pay and play. Golfista nemusí být členem v žádném golfovém klubu, jednoduše přijde, zaplatí green fee a hraje. V centru města takto fungují například Roehampton Gate nebo Central London Golf Centre.

Oblíbená jsou také golfová hřiště v parcích, mezi ta nejoblíbenější patří osmnáctky v Regent‘s Parku a Richmond Parku. Kdo chce trénovat jen patování, může si dokonce zahrát v samotném srdci Londýna v Hyde Parku.

A jaká londýnská mistrovská hřiště stojí za návštěvu? Royal Blackhealth Golf Club je nejstarším hřištěm v Anglii, bylo založené už v roce 1608. Zajímavostí areálu je mimo jiné muzeum golfových trofejí.

Klubovna Royal Blackhealth Golf Clubu v Londýně.

Klubovna Royal Blackhealth Golf Clubu v Londýně.

Dalším slavným londýnským golfovým hřištěm je Royal Wimbledon Golf Club. Pro hřiště jsou typické úzké fairwaye, rychlé greeny a spousty stromů. Edward VII tady prý na šesté jamce zahrál hole in one.

V Londýně se dá hrát ale i na ulici, své kořeny tady má totiž takzvaný urban golf. Při urban golfu se ulice promění v golfové jamky, odpadkové koše a budovy zase v bunkery a vodní překážky. Jediným pravidlem této odnože golfu je nikoho neohrozit a nezranit.

Klubovna Royal Wimbledon Golf Clubu v Londýně.

Klubovna Royal Wimbledon Golf Clubu v Londýně.

Právě v ulicích Londýna zorganizoval před šesti lety golfový nadšenec Jeremy Feakes první turnaj v urban golfu, na osmnácti jamkách tehdy změřilo své síly 63 hráčů. Golf patří k Londýnu stejně jako Tower Bridge.Najdete na iDNES.czmobilní verze