Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Fantazie na poslední jamce. Jones kouzlil a pak jásal nad změnou plánu

SENZAČNÍ CHIP. Matt Jones právě rozhoduje o svém triumfu na Houston Open. | foto: AP

7 2014
"Teď pošlu míček přímo do jamky," prohodil golfista Matt Jones směrem ke svému caddiemu. Jak řekl, tak udělal. Fantastickým chip-inem završil den, jaký si nemohl ani vysnít.

Ale popořadě...

Třiatřicetiletý Australan, který dosud nevyhrál žádný turnaj ze série PGA, začal závěrečný den Houston Open šest ran za vedoucím Mattem Kucharem. Skvělou hrou se však postaral o pořádné drama.

Na poslední, osmnácté jamce nejprve proměnil patnáctimetrový putt, ale s vítězstvím vůbec nepočítal. To by musel Kuchar na osmnáctce chvíli po něm zkolabovat. Jenže právě to se stalo! Zkušený Američan hybridem minul rozlehlý green a poslal míček do vody.

Skóre mezi ním a Jonesem se tedy srovnalo a o vítězi muselo rozhodnout play-off. Na téže čtyřparové jamce.

Lépe začal Kuchar, jehož drive přistál na fairwayi. Jones poslal míček do písku. Odtud si přihrál ke greenu před bunker, a pak už diváci včetně bývalého amerického prezidenta George Bushe staršího tleskali jeho velkému momentu.

Několik cvičných švihů, pohled na praporek... A za okamžik míček zmizel v jamce. Jones zvedl ruce nad hlavu a vykřikl radostí. Věděl, že triumf je už s největší pravděpodobností jeho. "Na golfovém hřišti jsem nikdy nebyl tak šťastný, jako v ten moment," prohlásil Jones.

Aby Kuchar play-off prodloužil, muselo by se mu podařit to samé, navíc z bunkeru. Nestalo se. Jones si rázem vydělal téměř 1,2 milionu dolarů a navíc získal poslední volnou vstupenku na první major roku - Masters v Augustě, které začíná ve čtvrtek.

"Čeká mě teď hodně zařizování," smál se rodák ze Sydney. "Jet do Augusty je úžasné. Tohle vítězství pro mě teď znamená všechno, kvůli tomu to přece všichni hrajeme. Že si za odměnu zahraju Masters, je ohromné. Původně jsem měl být doma se svými dvěma malými dětmi. Teď se plány trochu mění, ale asi poletí se mnou."

Jones mohl být na Masters už loni. Stačilo, aby na BMW Championship proměnil putt z necelých dvou metrů. Tehdy selhal, nyní se blýskl golfovou parádou.Najdete na iDNES.czmobilní verze