Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Golf ke koním chodí hrát hokejisté. Mišmaš? Ne, unikát!

Golf na dostihovém závodišti v Karlových Varech. | foto: Pavel Mrhálek

27 2009
Golf uprostřed dostihové dráhy, na devíti fairwajích, ale na osmnáct jamek. Kurioznější hřiště byste v Česku těžko hledali. A dost možná i za hranicemi. "Je to unikátní projekt, kterých se na celém světě vyskytuje pouze několik," stojí golfovém bedekru. Jak vlastně hřiště před stoletými secesními tribunami v Karlových Varech vznikalo?

To když většinový vlastník Karel Holoubek přemýšlel, jak využít dostihový areál víc než sedmkrát do roka. Právě tolik mítinků se totiž v posledních letech na lázeňském oválu koná. "Byla to náhoda. Viděl jsem něco podobného ve Frankfurtu a první, co mě tehdy napadlo, bylo: To je přesně ono," popisuje karlovarský podnikatel v knize Green Story autorů Vladislava Podrackého a Lukáše Svobody.

Mnozí si tehdy klepali na čelo. Vždyť uprostřed oválu se jezdívala steeplechase. "A představa, že bude možné jezdit uprostřed golfového hřiště, zněla pro mnohé naprosto nepochopitelně," vzpomíná Holoubek.

turf-golf

Hřiště na karlovarském závodišti je dlouhé 4205 metrů. Cestou na něm překonáte osm tříparů, šest čtyřparů a čtyři pětipary. Čtyři třípary odstřelujete ze společného odpaliště, nejdelší z nich má necelých 150 metrů. Je to především výzva na přesnost. Pětipary jsou celkem dlouhé, přímý útok na jamku druhou ranou střelcům ztěžuje vodní překážka nebo vzrostlé břízy. Jamkoviště jsou chráněna bunkry, až na jednu výjimku však nejsou příliš hluboké. Na co si musíte dát pozor, jsou auty. Těch je totiž na hřišti požehnaně, dostihová dráha už patří koním. Takže pozor: miřte přesně. Vyplatí se to.

Přesto se do projektu pustil. Společně s německým architektem Christophem Städlerem, který stál u zrodu podobné kuriozity ve Frankfurtu. V květnu 2005 tak měly Karlovy Vary už třetí osmnáctku. S devíti fairwajemi. "Většina, těch, kteří hřiště na počátku kritizovali, nebo nad ním ohrnovali nos, tu dnes hraje," říká se smíchem Holoubek.

Není se co divit. Hřiště s výborným zázemím pro trénink leží pár stovek metrů od centra, dá se na něj odskočit během pracovní přestávky. Však tu také můžete mezi tréninky potkat karlovarské hokejisty, kteří to sem z nové haly mají na dohled.

Holoubek je ostatně i majitelem mistrovského klubu letošní extraligy. "Chtěli jsme na hřiště přivést lidi, to se povedlo. Zlepšit ekonomiku závodiště se do jisté míry povedlo také, takže mé očekávání to splnilo," říká dnes. Jinak se ale na golf dívá střízlivýma očima: "Když se na to podívám jako na byznys, nemyslím si, že je to tak perspektivní, jak se obecně říká. Další hřiště opravdu stavět nebudu."Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze