Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nejsme amatéři. Nic jsme nevypustili, ohradil se po pádu König

Richie Porte se stal smolařem Gira. | foto: Reuters

23 2015
Jesolo (Od našeho zpravodaje) - Cyklistická verze „pátku třináctého“ v podobě páteční 13. etapy Gira způsobila pohromu především ve stáji Sky. Hromadný pád zhruba ve třetině pelotonu, do nějž se připletli Richie Porte a Leopold König, znamenal jejich sestup výsledkovou listinou. V té se o jedno patro níž stěhoval také Alberto Contador.

Před týmovým autobusem stáje Sky se cyklisté britského týmu po každé etapě vyjížděli na trenažerech. Tentokrát však v Jesolu na tradiční „rituál“ nedošlo. Nejen proto, že nebyla nálada. „Nechci se vyjíždět. Bolí mě koleno,“ prohlásil Richie Porte.

Leopold König by se snad i vyjel, jenže mechanici jakoby se marně sháněli po vhodném kole pro českého cyklistu.

Do cíle předtím dorazilo duo týmu Sky se ztrátou 2:01 a 2:08 minuty, doprovázené Berniem Eiselem. Ztratili v rovinaté etapě víc než ostatní konkurenti z Top 10 výsledkové listiny.

Jejich kola předtím padla za „oběť“ hromadnému pádu, k němuž došlo 3300 metrů před cílem. „Dojížděl jsem na půjčeném od Vasila Kiryjenky,“ popisoval Porte. Přičemž Bělorusův bicykl k jeho drobné postavě vůbec nepasoval. 

Podobně na tom byl König, který se později na Facebooku vyjádřil ke kritickým reakcím některých fanoušků: „Hodně lidí se ozývá, že jsme amatéři, že jsme to do cíle vypustili. S Richiem jsme ale oba dojeli na půjčených kolech s o dvě čísla větším rámem, než máme. Takže jsme jeli poslední tři kilometry pouze ze sedla. Samozřejmě, že jsme nic nevypustili. Doporučoval bych některým si nejdřív zjistit fakta a pak plivat.... Jinak jsme tým amatérů co dvakrát vyhrál Tour.“

König nyní ztrácí na 15. místě celkové klasifikace 4:24 minuty na první místo a 1:09 minuty na desátou příčku, kterou drží Rus Trofimov z Kaťuše.

„To je cyklistika, často rozhoduje prosté štěstí. Do rána se oklepu a zítra bude líp,“ ujistil v pátečním večeru své příznivce a ocenil, jak v Itálii přibývá podél tratí českých vlajek. 

Dlouhá časovka dnes opět mnohé změní. „Aspoň jsem před ní správně nasr...,“ ulevil si.

Porte: Nemůžete udělat nic

Svůj vnitřní boj bude muset svést také Richie Porte. Na 17. místě zaostává za vedoucím Aruem už o 5:05 minuty. „Nemůžete nic udělat, když každý před vámi padne. Bylo to mokré a nervózní. Vlastně ten pád v pelotonu nebyl překvapením,“ komentoval Tasmánec kritický moment na deštěm zkrápěné silnici, vedoucí k cíli v Jesolu.

Nedoufal, že by komisaři zohlednili fakt, že ke karambolu došlo pouze 300 metrů od tříkilometrové neutralizované zóny, uvnitř které se již ztráty z pádů do celkové klasifikace nezapočítávají.

„Stačí si vzpomenout, za jaké provinění mě komisaři penalizovali dvěma minutami v 10. etapě. Bylo nám jasné, že jury ani dnes nepozmění pravidla. Tady ne. Na Paříž-Nice to udělali,“ porovnával.

Déšť a kluzký asfalt ovlivňují výsledky Gira, cyklistům hrozí pády i na...

Déšť a kluzký asfalt ovlivňují výsledky Gira, cyklistům hrozí pády i na nečekaných místech.

Než se Giro před dvěma týdny vydalo ze San Rema na svoji letošní pouť, Porte nadšeně vykládal: „Je to můj závod snů. Udělal jsem pro úspěch naprosto vše.“ Nyní si naopak vítěz tří letošních etapových klání až příliš citelně uvědomuje, že růžový sen mu mizí v dáli.

„Štěstí tu není na naší straně,“ podotkl sportovní ředitel týmu Dario Cioni. „Měli jsme v pelotonu před pádem dobrou pozici. Někteří ale riskovali víc. Zkusíme teď vyhrát časovku a potom uvidíme, co dál. S tou penalizací a vším dalším je už ztráta příliš velká.“

Contador: Dostal jsem úder do kolene

Ztrátu nabral v Jesolu rovněž Alberto Contador, ale v jeho případě jen 40 vteřin.

“Na tomhle Giru není ani jeden klidný den. Čekali jsme na metu tří kilometrů, ale naneštěstí k pádu došlo dřív,“ popisoval španělský lídr týmu Tinkoff-Saxo. Také on byl mezi postiženými.

„Moje první reakcí bylo sednou co nejdříve zase na kolo. Tossato mi dal své. Ztratil jsem sice dost času, ale víc mě mrzí podlitina na levém koleni, dostal jsem úder od řetězu jiného kola. To by mě mohlo omezovat,“ přemýšlel. Když se autobus Tinkoff-Saxo vydával z Jesola, seděl Contador na předním sedadle, nohy skrčené před sebou a koleno ledoval.

“Neztratili jsme bojovnou náladu,“ ujistil jeho sportovní ředitel Steven de Jong. „Díky rychlé reakci Tossata se Albertovi povedlo zminimalizovat ztrátu.“

Ještě lépe si vedl Roman Kreuziger, pádem nepostižený. „Byl jsem naštěstí před ním v té první skupině,“ říkal český cyklista. Do cíle dorazil hned po sprinterech a pořadím poté stoupal vzhůru na 4. místo. Od virtuálních stupňů vítězů jej dělí 24 vteřin.

Italský cyklista Fabio Aru převzal po 13. etapě Gira růžový trikot lídra.

Italský cyklista Fabio Aru převzal po 13. etapě Gira růžový trikot lídra.

Růžový Aru: V porovnání s Albertem pořád nejsem nic

Do růžové se nyní obléká Fabio Aru. O den dříve se lídr Astany při dojezdu ve Vicenze trápil a ztrácel. „Chytl jsem tehdy hlaďák,“ přiznal. Tentokrát dojel stejně jako Kreuziger v popředí pole a vede o 19 vteřin před Contadorem.

„Ta etapa byla opravdu tvrdá, ve špatném počasí. Sice na rovné trati, ale se spoustou kruhových objezdů. Vždy jsem však byl vpředu, abych omezil riziko pádů,“ popisoval mladý Ital.

Navzdory euforii, že poprvé v kariéře se stal majitelem maglia rosa, si zároveň uvědomoval, že v něm může mít jepičí život. V dnešní dlouhé časovce bude mnohem větším favoritem Contador.

„Alberto je velký šampion, který vyhrál v našem sportu všechno. V porovnání s ním pořád nejsem nic. Cokoliv se ještě může stát,“ řekl s respektem Aru. „Časovka bude mimořádně důležitá. Dám do ní všechno.“

Oleg Tiňkov, majitel stáje Tinkoff-Saxo, má nicméně na následující dění jasný názor. „Nevím, co ti lidé pořád řeší,“ tweetoval. „Alberto časovku vyhraje. Nevidím jinou možnost.“
.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze