Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Narozeninová party na Giru pokračuje. Tentokrát si nadělil dárek Kittel

OSLAVENEC. Německý cyklista Marcel Kittel vyhrál třetí etapu Gira d'Italia v den svých narozenin. | foto: AP

11 2014
Rozdávání narozeninových dárků na cyklistickém Giru pokračuje. Po Sveinu Tuftovi, který dostal k pátečním 37. narozeninám růžový dres lídra Gira, si tentokrát nadělil Marcel Kittel k nedělním 26. narozeninám etapový primát ve třetí etapě s cílem v Dublinu.

Po úchvatné koncovce zopakoval německý sprinter svůj sobotní etapový triumf, tentokrát o půl kola před Britem Benem Swiftem ze stáje Sky.

V růžovém dresu lídra Gira zůstává Michael Matthews z Oriky. Mladičký Australan se sice tentokrát ve finiši nevešel ani mezi elitní desítku, ale náskok jeho týmu z týmové časovky hraje pro něj. Osm vteřin nyní ztrácí na druhém místě veterán Alessandro Petacchi.

Irská mise Gira tím skončila, po pondělním dni volna se vydá peloton na svoji další pouť z italského Bari.

Tři irské dny jej připravily o jednoho z favoritů, Dana Martina z Garminu, který si zlomil v týmové časovce klíční kost. Zároveň zatížily značným časovým mankem vítěze z roku 2012 Rydera Hesjedala, ale i jednoho z největších favoritů Joaquima Rodrígueze.

Irsko přichystalo pelotonu také vlezlý, neustále se vracející déšť.

Ale zároveň ohromilo fantastickou diváckou atmosférou. "Lidé byli prostě neskuteční, stáli v trojstupech i čtyřstupech podél tratí," říkal Nicolas Roche. V ulicích Dublinu jich mělo být až 300 tisíc. "Vlévali do nás energii," chválil Svein Tuft.

Před pelotonem šlapala po většinu nedělní 3. etapy pětice uprchlíků, ve které byl stejně jako v sobotu Marten Tjallingi z Belkinu v modrém dresu nejlepšího vrchaře. Za nimi se v balíku za deště a na mokru padalo. A šrámy si odnesla i velká jména.

Při karambolu 60 kilometrů před cílem ležela na asfaltu skoro polovina týmu Astana, v čele s kapitánem Michele Scarponim. A když se 34 kilometrů před metou při výjezdu z kruhového objezdu část pelotonu opět poroučela k zemi, odnesli to rovněž Przemyslaw Niemiec, lídr Lampre, či dráhový mistr světa Cameron Meyer z Oriky. Většina z postižených však svoji ztrátu opět sjela.

Dokázal to i Nicolas Roche v dresu Saxo-Tinkoff, přestože toho postihl defekt pouhých pět kilometrů před cílem.

Únik uprchlíků byl sjet a začala závěrečná sprinterská bitva. Na čele se usadil Cannondale s Vivianim, pozici si dlouho hlídal Kittel, dopředu se posunul Matthews a tentokrát i čtyřicátník Petacchi z Omegy. Půldruhého kilometru před cílem se přihnal vlak stáje FdJ s Bouhannim a Sky tlačilo dopředu Swifta.

Dvě levotočivé zatáčky přes řeku zvládl Cannondale skvěle a razil si cestu posledním kilometrem, zatímco Kittel se najednou propadl k 10. pozici. Padesát metrů před cílem se před Vivianiho posunul na první pozici Swift a Kittel se zdál být ztracen.

Jenže pak lídr Giant Shimana doslova letěl. Bylo to zdrcující a nekompromisní. Ani Swift neměl šanci.

Kittel padl za cílem na zem, zhluboka oddychoval, tváří obrácený k asfaltu. Když vstal, opřel se o kolo, stále tak vyčerpaný.

"Bylo to strašně těsné," svěřoval se. "Už jsem si myslel, že jsem prohrál. Nebyl jsem v dobré pozici, musel jsem předtím vystoupit ze své linie. Ale říkal jsem si: Nevzdávej si, zkus to. Soustředil jsem se jen na cílovou čáru."

Vyhrál už etapy na všech třech Grand Tours: jednu na Vueltě 2011, čtyři na loňské Tour, teď dvě na Giru. "Na to jsem obzvlášť hrdý," ujistil.

Před etapou se jej reportéři ptali: "Jste teď nejlepším sprinterem na světě?"

Pokrčil rameny a řekl: "Od toho jste tu vy, abyste dělali takové žebříčky."

Kdo je spurtérským králem irské části Gira, ovšem není sporu.

VÝSLEDKY

Cyklistický etapový závod Giro d'Italia

3. etapa: Armagh - Dublin (187 km)
1. Kittel (Něm./Giant-Shimano) 4:28:43, 2. Swift (Brit./Sky), 3. Viviani (It./Cannondale), 4. Appollonio (It./AG2R), 5. Bouhanni (Fr./FDJ.fr), 6. Hagen (Nor./Sky), 7. Ferrari (It./Lampre), 8. Avila (Kol./Colombia), 9. Nizzolo (It./Trek), 10. Farrar (USA/Garmin) všichni stejný čas.
Průběžné pořadí:
1. Matthews (Austr./Orica) 10:06:37, 2. Petacchi (It./Omega Pharma-Quick-Step) -8, 3. Oss (It./BMC Racing) -10, 4. Durbridge (Austr./Orica), 5. Santaromita (It./Orica), 6. Tuft (Kan./Orica), 7. Weening (Niz./Orica), 8. Meyer (Austr./Orica) všichni -14, 9. Urán (Kolombia/Omega Pharma-Quick-Step), 10. Brambilla (It./Omega Pharma-Quick-Step) oba -19.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze