Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Gay získal sprinterskou trojkorunu. A vezmu si i Boltův rekord, plánuje

JDE PO REKORDU. Amerického sprintera Tysona Gaye už nebolí třísla a chce porazit Bolta. | foto: AP

4 2010
No tak jsem jenom sprinterská dvojka, co na tom, krčí rameny. Jenže americký sprinter Tyson Gay umí něco, co ani světový rekordman Usain Bolt (zatím) nedokázal - zaběhl čtyřstovku pod pětačtyřicet sekund.

Že na tom nic není? Ano, od světového rekordu Michaela Johnsona je šestadvacetiletý rychlík pořád přes sekundu a půl daleko.

Jenže Gay drží unikátní trojkorunu: jako první člověk na světě navíc dokázal prolomit hranici dvaceti sekund na dvoustovce (loňský osobák 19,58 sekundy), k tomu se na nejkratší sprinterské distanci dostal pod deset sekund (9,69).

Časem 44,89 sekundy na čtyřstovce, který předvedl před dvěma týdny v Gainesville, si osobní maximum vylepšil o 69 setin. "Vlastně náhodou," říkal mistr světa na stovce z Ósaky. "Žádný speciální trénink jsem neměl."

Jeho cílem je jednoho dne vybojovat si místo do štafety na 4x400 v některé vrcholné akci.

"Skvělý čas na čtvrtce ve mně vždycky byl," povídal Gay. "Můj kouč ze střední mi pořád opakoval: Když ukážeš, že umíš čtvrtku běhat, nikdy tě nepustím ke stovce. I proto jsem se jí vyhýbal, stovku totiž miluju."

Tento víkend ale běžel čtvrtku znovu. A magická hranice mu o pět setin unikla. "Běželo se mi hůř," přiznal. "Nadřel jsem se víc, abych se dostal do cíle. Nohy mě pořád bolí."

Naštěstí už jen z únavy, chronicky bolavá třísla vyřešila říjnová operace. Čtyřstovka je jen testem před návratem na kratší tratě. Právě na sto a dvě stě metrů, ve kterých v roce 2007 získal světové tituly, se chce zase zaměřit.

Hlavním cílem letošního snažení je útok na Boltův rekord na stovce. "Naprogramoval jsem svou mysl na vyšší rychlost," vyhlásil. "Myslím na čas 9,58. Nebo rychlejší."

S jamajským bleskem by se mohl potkat už 12. června na Adidas Grand Prix v New Yorku. "On je velký motivační faktor, bez Bolta by nebyla atletika," uznal Gay. "Jsem rád, že běhá takové časy. Jen ty mě tlačí stále dopředu."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze