Garabík skončil v Osrblie osmý

• 2
Osrblie - Petr Garabík obsadil osmé místo v pátém závodu Světového poháru ve slovenském Osrblie, což je nejlepším výsledkem českého biatlonisty v této sezoně. Garabíkův úspěch spočíval v bezchybné střelbě, kterou bez zaváhání zvládl už jen jediný ze 111 startujících. Na dvacetikilometrové trati zaostal český reprezentant za vítězným Němcem Frankem Luckem o minutu a 41 sekund. Luck se dostal do čela Světového poháru před Pavla Rostovceva z Ruska, jenž skončil až patnáctý.

Spokojený byl v cíli Němec Luck. "Nečekal jsem tak vyrovnaný závod. O vítězství rozhodl můj velice dobrý běžecký čas," radoval se.

Úspěch německých biatlonistů dovršil druhým místem Sven Fischer, který se svým krajanem prohrál jen o sedm desetin vteřiny. Třetí místo obsadil Rus Sergej Rožkov.

Poprvé v sezoně bodoval Tomáš Holubec díky 23. pozici. Z dalších Čechů se závod vůbec nevydařil Zdeňku Vítkovi, který při střelbě sedmkrát minul a obsadil až 64. místo.

"Vypadalo to na pořádnou loterii, ale těsně před závodem se vítr uklidnil, takže jsem upravil mušku na původní místo," popsal Garabík, jehož nejlepším umístěním v SP je druhé místo ze sprintu z roku 1994. "Měl jsem trošku štěstí, že jsem při druhé střelbě vleže vrátil nastavení zpět. Střelba ve stoje byla se štěstím," zhodnotil Garabík svůj výkon na střelnici.

Poprvé v kariéře si musel Garabík během závodu odskočit ´na malou'. "Asi jsem se moc napil. Ale při střelbě mi to pomohlo, jinak bych se zbytečně kroutil a mohlo to dopadnout hůř," vrátil se k neobvyklému zdržení.

Zdejší zvlněná trať se mu příliš nezamlouvá. "Naštěstí byl rychlý sníh a lyže jsem měl perfektně připravené," konstatoval.

I Holubec konečně střílel slušně, minul jen dva terče z dvaceti. "Při tom větru jsem si neuhlídal poslední rány při druhé střelbě vleže a při první ve stoje. Mrzí mě to," řekl.

Dva favorité, Nor Ole Einar Björndalen a Francouz Raphael Poirée na Slovensku nestartovali. První z nich se připravuje na závod SP v běhu v Ramsau, druhý Osrblie vynechal.

Výsledky: 1. Luck 54:08,2 (1 trestná minuta), 2. Fischer (oba Něm.) - 0,7 (2), 3. Rožkov -38,4 (2), 4. Čepikov (oba Rus.) 1:01,7 (2), 5. Sikora (Pol.) -1:05,8 (1), 6. Forsberg (Švéd.) 1:09,0 (3), 7. Cannard (Fr.) -1:11,9 (1), 8. Garabík (ČR) -1:41,0 (0), 9. Ryženkov (Běl.) -1:43,3 (2), 10. Gross (Něm.) -1:56,6 (3), ...23. Holubec -3:22,3 (2), 44. Masařík -4:57,5 (4), 47. Dostál -5:04,3 (5), 64. Vítek -6:28,7 (7), 87. Málek (všichni ČR) -9:22,4 (5).
Pořadí SP (po 5 závodech):  1. Luck 201 b., 2. Rostovcev (Rus.) 182, 3. Poirée (Fr.) 154, 4. Hietalahti (Fin.) 150, 5. Gross (Něm.) 133, 6. Björndalen (Nor.) 130, ...20. Garabík 57, 31. Vítek 36, 38. Dostál 24, 47. Masařík 11, 51. Holubec 8.