Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Chemii nechci. Mám ostropestřec nebo med od trenéra, povídá Soukalová

Gabriela Soukalová v cíli sprintu Světového poháru v italské Anterselvě. | foto: Český biatlon / Petr Slavík

25 2016
Také bacily útočí na české biatlonistky - a nejen na ně. Jak se mohou léčit? Jak si hlídají antidopingová pravidla? A jak bojuje Gabriela Soukalová s psychickým stresem?

Eva Puskarčíková bojovala s nachlazením už před pohárovým kolem v Ruhpoldingu. „Ty jo, abych vůbec závodila,“ obávala se tehdy, do stopy se však vydala.

Gabriela Soukalová tamtéž i po svém triumfu v hromadném závodě oznamovala: „Fakt se necítím dobře.“

A když dorazily do Anterselvy, Veronika Vítková hlásila: „Rýma, kašel. Každý trénink mě neuvěřitelně bolí.“

Zvlášť tady, ve zrádných výškách nad 1 600 metrů. Všude kolem nich dovádějí bacily. S virózou ulehají do postele Němky Dahlmeierová a Hammerschmidtová, Ukrajinka Džymová či Běloruska Pisarevová.

„Hotel je velký, jsme tu se spoustou lidí, ani to není úplně dobře,“ připomíná šéftrenér Ondřej Rybář.

Ocitli jsme se na konci dalšího pohárového trimestru. V čase, kdy se narůstající fyzická a psychická únava sčítá s nástrahami okolí.

S chytrou knihou proti dopingu

„První týden v Ruhpoldingu propršel, další prochumelil. Tělo pak reaguje i na takové změny počasí, je náchylnější k nemocem,“ říká Rybář. Proto berou s sebou do Anterselvy i lékaře Vladimíra Dobeše, který tým doprovází jen příležitostně.

„Chceme tu mít preventivní lékařský dohled, když někoho začne třeba škrábat v krku,“ říká Rybář. Léčba neduhů se ovšem střetává také s jemnou sítí antidopingových pravidel.

„Piju čaj a polykám vitaminy i povolené léky,“ povídá Vítková. Které to jsou? „Každý máme vlastní chytrou knížku, kde si můžeme najít, jestli nějaké preparáty, co dostaneme v lékárně, neobsahují zakázané látky,“ popisuje Soukalová.

Ibalgin na bolení hlavy nebo paralen při nachlazení mohou. „ACC na odkašlávání jim taky naordinujeme sami,“ říká Rybář. Potravinové doplňky a iontové nápoje fasují od firmy Inkospor, která má certifikát na přípravky bezpečné při střetu s antidopingovými komisaři.

„Zato v coldrexu je efedrin, tomu se musíme vyhnout obloukem,“ poukazuje Soukalová.

Nejjednodušší rada při náznacích nemoci zní: Zajděte za doktorem Dobešem.

Soukalová však prozrazuje: „Já ale nejsem fanda do chemie.“

Vozí si radši po pohárových štacích zázvor, heřmánek, dokonce i ostropestřec na játra. „Dělám si z nich čaje a sladím je domácím medem od Ondry Rybáře. Takovou léčbu a prevenci mám radši.“

Eva Puskarčíková (s číslem 27) v cíli stíhacího závodu žen v italské Anterselvě
Gabriela Soukalová (vlevo) v cíli stíhacího závodu v italské Anterselvě

Za cílem: Vítková, Puskarčíková, Soukalová (a Ruska Podčufarovová)

Ale číhá na ně ještě nástraha, na kterou se lék hledá složitě. Psychický stres. „Přichází tím víc, když hlava cítí, že o něco jde, a tělo zároveň není úplně v pořádku. Jak závody přibývají, riziko narůstá,“ tvrdí Rybář.

Tělo Soukalové nabírá únavu na trati. Ve stíhačce je sedmá, nejlépe v životě ve své neoblíbené Anterselvě, přesto vypráví: „Měla jsem pocit, že nelyžuju, ale že plavu, a mám strach, že se napiju.“

Nechci jet na trénink otrávená

Večer poté má unavený hlas. „Je toho moc. Každé kolo je těžší a těžší,“ říká. Je ženou ve žlutém, vedoucí dámou poháru. Každý ji chce, sponzoři, média, fanoušci. Počínaje norskou televizí, natáčející její medailon před mistrovstvím světa, a konče prestižními časopisy.

Rybář se snaží požadavky „ořezávat“ a vyhoví jen těm nejdůležitějším.

„Občas potřebuju dělat také věci, co mě baví, abych získala zpět rovnováhu,“ svěřuje se Soukalová. „Jinak pojedu na trénink otrávená a psychická únava se bude stupňovat.“

A tak kreslí, zpívá si, čte knížky nebo jen klábosí.

V sázce je hodně. Velký křišťálový glóbus. Vede už o 88 bodů!

Veronika Vítková v cíli stíhacího závodu žen v italské Anterselvě
STOJKA. Gabriela Soukalová (s číslem 9) při střelbě ve stíhačce v italské...

Veronika Vítková (vlevo) a Gabriela Soukalová. Dvě nejlepší Češky v poháru. Po víkendu jim patří deváté a první místo.

Po nedělní štafetě zůstane ještě v úvodu tohoto týdne v Anterselvě, aby si tu po opadnutí závodního ruchu vyčistila hlavu a zároveň se vyhnula pražským davům.

Ostatní vyrážejí hned po závodech domů. Eva Puskarčíková přemítá: „Když jsem zvládla tu nemoc před Ruhpoldingem, tak doufám, že mám teď v těle nějaké obranné látky.“

„Snad dostaneme od trenérů dva dny volna,“ doufá Vítková. „A když ne, udělám si je sama.“

Soukalová po stříbrné štafetě poslala videovzkaz fanouškům:

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze