Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


"Funguje to," říkají otec i syn

22 2000
V r c h l a b í - Nad vlastní titul mistra světa staví Ladislav Rygl starší úspěch svého syna, rovněž Ladislava, který letos podruhé v řadě obsadil v konečném hodnocení Světového poháru v severské kombinaci třetí místo. Mistr světa z Vysokých Tater z roku 1970 je osobním trenérem Ladislava juniora a stejný model individuální přípravy si oba přejí i pro příští sezonu, jen by rádi dostali z vyšších míst k tomuto systému požehnání.

"Získat dvakrát třetí místo v konečném hodnocení Světového poháru je mnohem hodnotnější než můj titul, i když na to rád vzpomínám," konstatoval dnes Rygl senior. "Je těžké vydržet celý rok ve formě, absolvovat tolik závodů. Severská kombinace je dnes mnohem náročnější než tenkrát za našich dob," doplnil Rygl.

Podobnou sezonu jako tu letošní už Rygl senior nechce absolvovat. Peripetie začaly na jaře, kdy byl zbaven funkce státního trenéra a v Dukle Liberec dostal výpověď. Pak ho sice přijali do Dukly zpět, syna trénoval, ale oficiálně nemohl cestovat na závody, výdaje za cesty si musel hradit ze své kapsy. "Navíc jsem měl jsem problémy s ubytováním a akreditací, někdy to bylo dost nedůstojné a navíc i psychicky náročné," uvedl Rygl.

Spolupráce syna s otcem přináší výsledky a závodník na přítomnosti 'svého' trenéra trvá. "S tátou nám to šlape, nechci na tomto modelu nic měnit," tvrdí opakovaně Rygl junior. "Byla by škoda náš model opouštět, když výsledky dokazují, že to funguje a Láďa má šanci útočit na samotný vrchol," poukazuje Rygl starší.

V nadcházejících dnech čeká Rygla seniora řada jednání o tom, jak dál. "Nechci zkoušet něco jiného, když nám to vychází." Rygl netouží usednout do křesla hlavního trenéra, chce být oficiálním koučem svého syna, aby jejich společné úsilí přineslo ovoce třeba už za rok na mistrovství světa v Lahti. "Nechci žádné přemrštěné podmínky, jen klid na přípravu," tvrdí Rygl.

Filosofii malého rodinného nebo individuálního týmu shrnul Ladislav Rygl mladší. "Aby se člověk prosadil na vysoké úrovni, tak musí tvrdě pracovat individuálně. V týmu nemá nikdy tolik prostoru, protože každý potřebuje dělat něco jiného," míní Rygl.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze