Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Francouzský tisk se loučí s Vaidišovou s lítostí

9 2006
Paříž - Česká tenistka Nicole Vaidišová sklízí po vyřazení v semifinále Roland Garros s Ruskou Kuzněcovovovu uznalé poznámky francouzského tisku, který jí zpočátku nemohl přijít na jméno. Podle listu Le Figaro zůstane Vaidišová v paměti jako objev turnaje, L'Équipe ji označuje za "tornádo" a "senzaci turnaje".

V témže listu ale vyslovil k její hře a k dnešnímu ženskému tenisu vůbec výhrady bývalý šampion Mats Wilander.

Bývalý první hráč světa, který má v L'Équipe pravidelný komentář, píše, že při pohledu na to, co se stalo Vaidišové, má nepříjemný pocit, že se opakuje to, co v ženském tenisu kritizoval už loni. Totiž že když nevychází plán A, v případě Vaidišové drtivý forhend, neexistuje žádný plán B.

"Ale tenis, proboha, není jenom bušit, bušit, bušit a doufat, že to tam spadne. A když to tam naneštěstí nepadá, tak bušit a bušit dál a doufat, že to tam nakonec přece jen spadne," napsal trojnásobný vítěz Roland Garros.

Pro sedmnáctiletou Vaidišovou nachází Wilander omluvu v jejím mládí. Dodává ale, že takový scénář se v ženském tenisu vidí příliš často a že se zapomíná na to, že je taky potřeba přizpůsobovat hru soupeřce a hledat náhradní řešení.

Vaidišová čtvrteční semifinále prohrála 7:5, 6:7 a 2:6, když ve druhém setu podávala na vítězství a velkou šanci měla ještě v tie-breaku.

"Češka prohrála tie-break v sadě, kterou si desetkrát zasloužila vyhrát," míní další francouzský list Libération. "Bylo něco až rozčilujícího ve způsobu, jakým mařila příležitosti. Svoji soupeřku přitom převyšovala takovým způsobem, že je nepochopitelné, že tento zápas snadno nevyhrála."

Podle Libération Vaidišová zápas "dělala v dobrém i ve zlém" - měla totiž 54 vítězných úderů a 47 přímých chyb, zatímco Kuzněcovová jen 26 respektive 19.

L'Équipe napsal, že Vaidišová s nejvyšší elegancí vystřelovala na kurt své soupeřky rakety. Do chvíle, kdy měla servírovat na vítězství v zápase. Tehdy ji ovládly emoce, o nichž si myslela, že je bude bude skrývat až do konce.

Wilandera nenadchlo ani druhé semifinále, ve kterém Justine Heninová-Hardennová porazila Kim Clijstersovou 2:0.

"Zdálo se mi, že Clijstersová nikdy nevěřila, že by mohla vyhrát, což je u takové šampionky skličující," konstatoval bývalý vynikající švédský tenista po duelu bývalých světových jedniček z Belgie.

Autoři: ,


Nejčtenější

Už víte, kam do školky?
Už víte, kam do školky?

Také vás čeká tento rok zápis do školky? Poraďte se, jaká školka je nejlepší ve vašem okolí, či jestli zvolit státní nebo soukromou.

Najdete na iDNES.czmobilní verze