Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Francouzka píše otevřeně o ženském tenisu

24 2000
P a ř í ž - Velkou pozornost vyvolala ve Francii pozornost kniha třiatřicetileté francouzské tenistky Nathalie Tauziatová, která odhaluje zákulisí ženského tenisu. Oceňuje v ní Martinu Navrátilovou či Steffi Grafovou, příliš sympatií nevyjadřuje k Chris Evertové a skoro žádné k sestrám Williamsovým.

Chris Evertová podle ní ztělesňovala pro veřejnost ženskost, byla šaramantní a samý úsměv, ale právě ona uměla nejlépe ovlivňovat čárové rozhodčí ve svůj prospěch. "Když jsem to zjistila, tak jsem byla zklamaná," píše Francouzka.

Naopak Navrátilová byla prý příkladná v jednání na kurtě i mimo něj. "Ona je svým způsobem matkou profesionalismu," složila české rodačce poklonu.

Slova chvály má rovněž pro Němku Grafovou. "Steffi udělala z tenisu atletičtější hru, ona je pro mě šampiónkou století," konstatovala Tauziatová. V knize se Tauziatová nevyhýbá ani otázce homosexuality mezi tenistkami a uvádí, že od doby, kdy Billie Jean Kingová zakládala WTA se hodně změnilo. V té době byl počet lesbiček mezi nejlepšími hráčkami vysoký, ale během let se tendence zvrátila a dnes mohou být mezi nejlepší desítkou tak dvě, napsala.

Velký zvrat do ženského tenisu přinesla Američanka Selešová. Její nástup byl pro všechny šok, hrála míče rychle po odrazu, napsala Tauziatová. Současně ale ostatní popuzovala hlasitými výkřiky při úderech. "Jako první jsem se proti tomu ozvala po porážce ve Wimbledonu. Pár dní před tím jsem ji totiž viděla při tréninku na vedlejším kurtu hrát jako o život bez sebemenšího vzdechu. Byl to jen cirkus, aby na nás udělala dojem a vyvedla z míry," vzpomíná Tauziatová.

Také relativní nezájem hráček po přepadení Selešové na kurtu v Hamburku v roce 1993 byl jenom bumerangem jejího předchozího postoje vůči ostatním, napsala Tauziatová, podle níž jí tehdy nikdo neměl rád. "Cítím s ní však nyní, kdy Monika opět získala "lidský" rozměr," uvedla Tauziatová a neodpustila si poznámku na adresu problémů Selešové s váhou. "Máme společné to, že jsme se nikdy nesnažily podřídit přísné dietě - ona šílí po hambugerech a fritech jako já po pečené kachně," píše v knize.

Martina Hingisová prý do tenisu přinesla inteligenci, která chyběla po odchodu Navrátilové. "Má mimořádnou psychickou odolnost, kterou kultivuje od nejútlejšího dětství. Vždy od své matky slyšela, že je nejlepší a nekladla si otázky. Mám jí velmi ráda, i když je někdy jako rozmazlené dítě, které dostalo vše velmi rychle," stojí v knize.

"Způsoby Williamsovy rodiny se nelíbí nikomu - v tom se všichni shodnou," napsala o arogantním vystupování Sereny a Venus. Tauziatová však oceňuje sportovní kvality obou sester, zejména jejich sílu. "Ještě, že zatím technicky nejsou příliš silné, jinak by se s nimi nedalo hrát," dodala.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze