Francouz Poirée vyhrál, Vítek pokazil střelbu

P o k l j u k a - Francouz Raphael Poirée se dočkal na mistrovství světa biatlonistů zlaté medaile. Vedoucí muž Světového poháru dnes zvítězil v závodu s hromadným startem na 15 kilometrů a obhájil titul z loňského šampionátu v Holmenkollenu. Poirée v mokrém a hlubokém sněhu v slovinské Pokljuce dvakrát minul na střelnici a porazil o necelé čtyři sekundy svého soka, Nora Oleho Einara Björndalena, jenž chyboval čtyřikrát. Bronzovou medaili uhájil v drobném dešti Němec Sven Fischer před krajanem Ricco Grossem. Zdeněk Vítek, jediný český zástupce v třicetičlenném startovním poli, absolvoval čtyři trestné okruhy a do cíle doběhl jako čtyřiadvacátý.O závodu žen čtěte ZDE

Hned v prvním kole to přitom s Poiréem vypadalo mnohem hůře. Francouz se poroučel k zemi a málem při pádu zlomil lyži. "Říkal jsem si, že mám formu a ještě jsem všechno neztratil," popsal své pocity voják z povolání. Jeho subtilní postava mu byla v těžkých podmínkách výhodou. "Konečně nefoukalo na střelnici a já střílel na obvyklé úrovni," pochavaloval si Poirée.

Před závodem si pnepřipouštěl podobný neúspěch jako ten ve vytrvalostním závodě, kde skončil až sedmatřicátý. "Na to jsem dávno zapomněl a do dnešního závodu jsem šel s vírou, že mám síly na vítězství," uvedl Poirée. Rozhodlo se asi kilometr před cílem, kdy Björndalen upadl. "To nebylo dobré, ale získal jsem dvacetimetrový náskok a bylo to," vrátil se ke klíčovému momentu Francouz.

Zklamaný Björndalen se utekl uklidnit na hotelový pokoj a s nikým se nebavil. Snad by se dalo říci, že šlo o dílo prozřetelnosti. Zkušený norský závodník se totiž při hromadném startu zachoval nesportovně, když použil bruslařskou techniku ještě před povolenou hranicí.

Třetí v cíli Němec Fischer se poosmé v kariéře dostal na světovém šampionátu na stupně vítězů. Předloňský mistr světa ze závodu s hromadným startem se dokonce po třetí střelbě dostal do čela. "Vyjel jsem ze střelnice a najednou přede mnou nikdo nebyl," divil se Němec. O vedení ale přišel kvůli jedné špatné ráně vstoje. "Trochu smůla, ale bronz, to je pořád skvělý úspěch," radoval se.

Zdeněk Vítek jel nešťastný závod, kdy mu nic nevycházelo. "Od prvních metrů jsem tušil, že nemám moc sil. Nevyvíjelo se to moc dobře. A v tom těžkém sněhu mi trestné kolo ještě nějaké síly ubralo," postěžoval si Vítek na obtížné podmínky, jež mu vůběc nevyhovovaly. Vůbec se mu nedařila střelba, minul čtyřikrát a ztrátu už nedokázal dohnat. "Propadl jsem se dozadu a už to byl jen můj boj, ne závod s kontaktem," komentoval Vítek.

Výsledky - muži, hromadný start 15 km
1. Poirée (Fr.) 39:28,2 (2 trestné okruhy), 2. Björndalen (Nor.) -3,8 (4), 3. Fischer -18,4 (3), 4. Gross (oba Něm.) -19,3 (0), 5. Sašurin (Běl.) -44,5 (2), 6. Favre (It.) -46,8 (3), 7. Rožkov (Rus.) -50,9 (1), 8. Bricis (Lot.) -56,4 (2), 9. Hanevold -59,3 (2), 10. Cattarinussi (It.) -1:00,7 (2), ...24. Vítek (ČR) -2:39,4 (4), 29. Matiaško (SR) -5:04,7 (5).

Průběžný stav SP (po 18 závodech): 1. Poirée 765, 2. Björndalen 583, 3. Rostovcev 523, 4. Andresen (Nohr.) 473, 5. Fischer (Něm.) 465, 6. Gjelland (Nor.) 432, ...18. Vítek 219, 28. Masařík 135, 32. Garabík 124, 46. Holubec 48, 51. Dostál (všichni ČR) 41, 57. Matiaško 27.