Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Růžovákův ÚL-LET. V letním kině řádil biker z Chomutova

Hynek Strouha | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

23 2014
Růžový dres, růžové podkolenky, brýle i náušnice. A hlavně růžové výsledky. Hynek Strouha vulgo Růžovák si podmanil v ústeckém letním kině sobotní 4. ročník bike festivalu. Dvojnásobný ÚL-LET! Svou účast cyklista z Chomutova pozlatil jak ve vyřazovacím cross-country, tak chvíli nato i ve sjezdu.

V XC Eliminatoru, v němž ze čtyř jezdců postupovali vždy dva, Strouha všechny jízdy ovládl stylem start-cíl. Když i tu finálovou před druhým Ondřejem Fialou, třetím Vladimírem Křížem a čtvrtým Lubošem Vobořilem, jen se zašklebil: „Nahoře si dám malý pivko a tradááá na downhill.“

„Malý pivko“ je asi výkonné palivo, v cíli sjezdu mu naměřili čas 35,97 vteřiny, o titěrných 0,12 vteřiny lepší, než měl stříbrný Slavomír Szmigielski z Rotavy. Bronz si vyjel děčínský Lukáš Huml.

Do finále sjezdu už nenastoupila domácí superstar Michael Měchura, třetí muž kvalifikace. Trojnásobný vicemistr světa ve fourcrossu s bolavou rukou odjel na kontrolní rentgen do nemocnice a pak se rozhodl neriskovat, protože ho čekají větší závody.

A tak byl hlavní hvězdou Růžovák, biker s nezaměnitelným stylem. „Zviditelnilo mě růžové kolo a celkově růžový styl. Tahle barva svítí a je vidět,“ vysvětlil Strouha, že jde vlastně o marketingový tah. „Já jsem Růžovák jen na kole, v osobním životě ne,“ smál se.

Strouha je tvrďák, sjezd není pro „slečinky“. „Loni v Ústí bylo víc crashů než letos, i když dneska byl taky pád. Patří to k tomu. Kdo nepadá, nejezdí,“ kření se Růžovák, v komunitě bikerů známá postava. Životní úspěch paradoxně slavil kdysi ve fourcrossu, který jinak nejezdí: byl čtvrtý na Světovém poháru. „A na sjezdovém kole.“

DŘEVĚNÁ KLOPENKA. Tuhle atraktivní překážku museli zdolávat účastníci sobotních...

DŘEVĚNÁ KLOPENKA. Tuhle atraktivní překážku museli zdolávat účastníci sobotních bikových závodů v Ústí nad Labem, které hostilo zdejší letní kino.

V Ústí zvládl obě vypsané disciplíny. „V cross country se šlape do kopce, ve sjezdu z kopce, ale do obou musíš dát sílu. Ta vítězství jsou podobně cenná.“ ÚL-LET si Strouha pochvaloval. „Nevídaná akce. Nesmírně dobře připravená, dali si s tím práci. Snad bude další ročník,“ přeje si Růžovák.

Dominantou závodu byl Mastodont, obří dřevěná překážka, hlavní skok na trati. Někdo se na něm sotva vznesl do vzduchu, jiní létali jako Čestmír. „Když to člověk skočí, získá dvě vteřiny k dobru,“ mínil jeden ze skokanů, nakonec devátý Jakub Lejsek z Liberce.

On byl prvním z mužů, kterého by porazila jediná žena ve startovním poli. Ústecká sjezdařka Simona Jirková s časem 40,55 předčila většinu bikerů, z kopce letního kina se jich spustilo na čtyřicet.

„A to jsem finále jela s jedním převodem, protože jsem při předchozím startu urvala zadní patku a zastavilo se celé kolo. Kluci v depu pro mě udělali maximum. Dík!“ vzkázala parťákům.

Na domácí trati, kterou pomáhala stavět, se česká reprezentantka ukázala. „Sedlo mi to parádně, Mastodont je úplně skvělý,“ zářily jí oči. A nerudly chlapům vzteky, když je předčila žena? „Štve je to, s tím já nic nenadělám. Jedu, jak umím. Jejich smůla. Rýpou, ale myslím, že ze srandy.“

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze