Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ústecký kraj, fotbalgolfový ráj. Co to je?

Čeští futsaloví reprezentanti Dlouhý, Holý, Novotný a Sláma při nedávném slavnostním otevření hřiště na vrchu Dymník u Rumburku. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

12 2014
Fotbalgolf není jen zábava, ale i regulérní sport. Na vrchu Dymník u Rumburku se uskuteční mistrovství republiky, konají se i evropské a světové šampionáty. Je to hlavně kratochvíle, zábava pro partičky kamarádů, pro rodiny i pro firemní stmelovací akce, ale už i v Česku se z něj vyklubal regulérní sport.

Fotbalgolf. Jeho baštou jsou severní Čechy, kde se v rozmezí pár dní zprovoznila první dvě hřiště v republice. Překvapivě nezávisle na sobě. "Asi se budeme kamarádit, předpokládám," usmál se Josef Pouzar, ředitel Hipodromu Most, kde otvírali jako druzí. Před nimi to stihl Fotbal Park Dymník u Rumburku.

Tamní hřiště vzniklo i zásluhou futsalistů a jejich reprezentačního trenéra Tomáše Neumanna, který se stal prezidentem České fotbalgolfové asociace (ČFGA). "Viděli jsme tenhle sport v Německu a ve Švédsku a na základě toho jsme se dohodli se Světovou fotbalgolfovou asociací na začlenění naší asociace mezi plnohodnotné členy," popsal Neumann.

Ceny vstupného na fotbalgolf

Fotbal Park Dymník
Dospělí 200 Kč
Studenti, děti do 15 let 100 Kč
Senioři 100 Kč
Rodina 2+2 500 Kč
Hipodrom Most
Dospělí 150 Kč
Děti do 15 let 70 Kč
Studenti 100 Kč
Rodina 2+2 350 Kč 

Fotbalgolf se narodil před devíti lety ve Švédsku a Dánsku, přes Německo se šíří dál. Od roku 2007 se konají i mistrovství Evropy a světa. Hraje se na osmnáctijamkovém hřišti podobném golfovému s fotbalovým míčem, který se musí přes překážky dostat do otvoru o velikosti 55 až 65 centimetrů. A to na vzdálenost 25 až 200 metrů.

Loni vznikla ČFGA a začala s projektem stavění hřišť. První vzniklo právě na vrchu Dymník. Původně se tam mělo stavět golfové hřiště, nakonec se však asociace domluvila s majitelem, že se vytvoří dvě fotbalgolfová osmnáctijamková hřiště. "První má 1227 metrů a do dvou měsíců otevřeme i profesionální přes 1700 metrů, které už bude těžší s delšími fairwayi. Celkem je nyní v plánu šest hřišť napříč republikou," přiblížil svůj plán Neumann. Možná by fotbalgolf mohl časem spadat pod Fotbalovou asociaci České republiky.

Stejně jako futsal. "Mně by se to i líbilo. Je to totiž sport pro všechny věkové kategorie a věřím, že se bude s fotbalem doplňovat," řekl generální sekretář fotbalového svazu Rudolf Řepka, sám fotbalista i golfista.  "Zatímco golf je finančně nákladný, tak fotbalgolf se dá hrát s téměř nulovými náklady. Potřebujete jen dobré obutí a jeden balon."

Na Dymníku se v září uskuteční první mezinárodní mistrovství republiky. "Je to sport v plenkách, ještě nevidím základnu. Ale mohli bychom ho spolu s Dymníkem posunout," věří Pouzar z Hipodromu. Zatím je v Česku registrovaných 15 fotbalgolfistů.

Unikát: hřiště uvnitř dostihové dráhy

Dostihy, parkury, cyklistika, in-line brusle... a teď nově i fotbalgolf. Na mosteckém Hipodromu se nepotí jen koně. "Já před třemi lety přišel s vizí jednoho z akcionářů, že by se závodiště mělo víc otevřít veřejnosti, aby nebylo jen upjaté na dostihový a parkurový sport," řekl Josef Pouzar, ředitel Hipodromu, při otvírání fotbalgolfového hřiště.


Kde jste našli inspiraci?
O tomhle sportu jsem slyšel poprvé ke konci minulého roku. Přemýšlel jsem o tom a pak si řekl, že to uděláme. Fotbalgolf je hlavně pro širokou veřejnost, nejste limitovaní oděvem ani hmotnou situací. Když mu propadne každý stý nebo dvoustý člověk, může tenhle sport hrát na republikové nebo evropské úrovni. A dokonce i na světové.

Jsou nějaká omezení?
Světová federace zakázala kopačky se špunty. Jinak nic. Když v golfu nedodržíte dress code, je na vás pohlíženo jinak. Tady se hraje ve volnočasovém oblečení.

Jak dlouho trvá obejít hřiště?
Má klasicky 18 jamek jako golf, lidé ho zvládnou za hodinu a půl, maximálně za 2,5 hodiny. My máme celosvětový unikát, fotbalgolf jsme pustili dovnitř dostihové dráhy, je tam devět jamek. Mimo běžeckou trasu. Jsou ohraničené, aby se koňům nestal úraz. Během dostihů je fotbalgolf zavřený.

První hřiště otevřeli u Rumburku. Mrzí vás, že vás přeběhli?
Ne, nevadí to. Já se o tom dozvěděl až předminulý týden. Když jste si předtím zadali na internetu heslo fotbalgolf, nic moc na vás v češtině nevyskočilo. My na našem hřišti pracovali v krátkém období, ale o to intenzivněji.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze