Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ford chce v předstihu vyhrát Pohár konstruktérů

15 2006
Perth - Zraky fandů motorismu míří v těchto dnech k Novému Zélandu. Nejen kvůli probíhající motocyklové Šestidenní. Koncem týdne tady půjde také o vítězství v Poháru konstruktérů ve světovém mistrovství v automobilových soutěžích. Tým Ford chce využít nepřítomnosti již jistého mistra světa Loeba, který nestartuje kvůli zranění, a pojistit si v předstihu konečnou týmovou výhru. Zajistit ji má dvojice finských pilotů Marcus Grönholm a Mikko Hirvonen.

Ford má před novozélandským kláním v čele průběžného pořadí Poháru konstruktérů šestnáctibodový náskok na Kronos Citroën. Pokud v okolí Hamiltonu získá o tři body více než soukromý tým, zajistí si před Britskou rallye malý titul.

"Samozřejmě bych chtěl vyhrát, protože do každé soutěže nastupuji s tímto cílem. Mojí prioritou ale budou body pro tým do hodnocení značek. A možná se mi podaří obojí! Budu muset být trochu opatrnější, než jsem byl v Austrálii, kde jsem havaroval. Musím se vyvarovat jakékoli hloupé chyby," uvedl osmatřicetiletý Grönholm v oficiální tiskové zprávě Fordu.

Grönholm měl po Loebově zranění šanci připravit jej o titul, ale při své stíhací jízdě udělal chybu a první den v Austrálii havaroval. Přestože nakonec dojel do cíle na pátém místě, francouzského soupeře v šampionátu již dohnat nemůže. Pomoci k týmovému titulu ale ano.

"Je skvělé, že je tým v takovéto pozici. Na začátku sezony jsme věděli, že je focus rychlý, ale nevěděli jsme, jak na tom bude ve své první sezoně se
spolehlivostí. Na zbrusu nové auto byla ale výtečná," uvedl Grönholm, jenž na Novém Zélandu v minulosti třikrát vyhrál.

Tentokráte však na jezdce čeká pozměněná rallye. Pořadatelé přesunuli základnu soutěže na jih od Aucklandu do města Hamilton. Změnily se tak i tratě rychlostních zkoušek, které však budou mít stejný povrch a charakter. Na novozélandském venkově čekají piloty hladké cesty, které umožňují rychlou jízdu bez obav o mechanické poškození podvozku.

Na jezdce čeká v průběhu tří dnů sedmnáct erzet. Nejdelší porce kilometrů je na programu hned na přelomu čtvrtka a pátku evropského času, kdy závodníci dvakrát absolvují i nejdelší rychlostní zkouškou sezony - 43,88 kilometru dlouhý úsek Te Koraha. První i druhá etapa bude zakončena diváckou supererzetou v Mystery Creek, která vede kolem servisní zóny. Vítězná posádka bude známa v neděli v noci.

Průběžné pořadí MS (po 14 z 16 podniků):
1. Loeb (Fr./Citroën) 112 bodů, 2. Grönholm (Fin./Ford) 91, 3. Hirvonen (Fin./Ford) 57, 4. Sordó (Šp./Citroën) 43, 5. Stohl (Rak./Peugeot) 40, 6.
P. Solberg (Nor./Subaru) 31, ...13. Kopecký (ČR/Škoda) 7.

Pohár konstruktérů:
1. Ford-WR-Team 167, 2. Kronos Total Citroën 151, 3. Subaru-WR-Team 94, 4. OMV Peugeot Norway 73, 5. Stobart Ford 37, 6. Red Bull Škoda 23.

Autor:






Nejčtenější

Najdete na iDNES.cz



mobilní verze