Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Florbalový rekordman Cepek ukončil reprezentační kariéru

Radim Cepek v národním dresu (vlevo) | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

23 2010
Florbalista Radim Cepek ukončil svou reprezentační kariéru. Dlouholetá opora a klíčový hráč týmu chtěl tento krok učinit až po prosincovém mistrovství světa ve Finsku. Rozhodnutí ale uspíšil fakt, že jej trenér Tomáš Trnavský do Helsinek nenominoval. Za reprezentaci odehrál rekordních 127 utkání. Zkušený útočník také oznámil, že se vrací ze Švýcarska a od ledna chce nastupovat v české extralize.

"Dnes končím svou kariéru v reprezentaci jako hráč. Za národní tým už nenastoupím. Může se stát samozřejmě cokoliv, ale já tomu nevěřím," uvedl pětatřicetiletý Cepek při setkání s novináři. "Ale neodcházím s dobrým pocitem."

Cepek měl v plánu ukončit reprezentační kariéru po mistrovství světa v Helsinkách, které začíná příští týden. To, že ho kouč Trnavský překvapivě do Finska nebere, jen uspíšilo jeho rozhodnutí. "Že v národním dresu skončím, jsem věděl už před nominací," dodal.

Že nejedu do Finska? Pořád tomu nerozumím

Zkušený útočník znovu odmítl trenérovo zdůvodnění nebrat ho do Helsinek. Podle Trnavského má Cepek špatný vliv na mužstvo. "Nemyslím, že by to bylo v tom, že jsem rozvraceč týmu, nebo že mě kluci nemají rádi. Přijde mi to divné, neměl jsem žádné náznaky."

Stále si nedokáže vysvětlit, proč se tak stalo. "Nikdy jsme s Tomášem neměli problém, na minulém mistrovství světa, kde byl ještě jako hráč, jsme spolu bydleli i na pokoji. Vždy jsme se spolu bavili otevřeně. Nerozumím tomu. Navíc, když mě z florbalové unie oslovili s nabídkou vést reprezentaci a já odmítl, doporučil jsem právě Tomáše."

Cepkovi zřejmě uškodila i kritika po generálce na šampionát ve finském Espoo. "Každý z týmu se měl vyjádřit k tomu, co děláme dobře a co špatně. I já jsem k tomu řekl svoje. Nepřišlo mi, že bych mluvil jinak než jindy."

Trenérovi řekl svůj názor na herní a organizační stránku. "Říkal jsem, že je třeba zapracovat na hře dopředu. Ale asi se ho dotklo i to, že jsem kritizoval využití času při tréninku a na hotelu."

Rekordman v reprezentačním dresu sehrál za Česko celkem 127 zápasů, v nichž si připsal 144 bodů za 72 branek a 72 asistencí. Byl jediným českým florbalistou, který absolvoval všech sedm dosavadních mistrovství světa a také obě mistrovství Evropy v letech 1994 a 1995.

"Bylo to neskutečných šestnáct let, zápasy za nároďák jsem si vždy vychutnával," prohlásil. "Asi nejhezčí zápas byl ten, když jsme před šesti lety porazili v semifinále mistrovství světa Švýcary u nich doma. Tyhle vzpomínky se mi pořád vracejí. A nejhorší zápas? Asi všechny ty porážky v boji o bronz."

Od ledna chce hrát v české extralize

Cepek zároveň 21. prosince uzavře své angažmá ve švýcarském týmu Grasshopper Curych a vrací se zpět do Česka. "Zvažoval jsem to dva až tři měsíce. I kvůli manželce a pracovní příležitosti." Po návratu do Česka chce začít podnikat ve florbalovém vybavení a věnovat se manažerské činnosti.

V jakém českém klubu bude od ledna nastupovat, ale ještě neví. "Nemám jasno. Ale můžu vyloučit Brno a nejsem si jist, zda bych zapadl do věkového průměru kluků z Vítkovic," smál se.

"Ale budu působit v Praze," řekl odchovanec havířovského florbalu, který naposledy v Česku hrál v roce 2002 za střešovický Tatran. Posledních osm let působil ve Švýcarsku.

Zatímco reprezentační kariéru uzavřel, tu hráčskou ještě nechává otevřenou. "Může přijít lákavá trenérská nabídka a skončím s tím. Ale jinak plánovat nebudu. Chci pracovat a dál trénovat."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze