Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Florbalový medailista šel hned po návratu z Finska do práce

Ondřej Fojta | foto: Česká florbalová unie

15 2010
V neděli přivezl bronzovou medaili z mistrovství světa ve Finsku. V pondělí si dal volno, ale už včera musel do práce. Být takhle úspěšným českým reprezentantem ve fotbale nebo v ledním hokeji, na žádné časné vstávání by určitě mladoboleslavský patriot Ondřej Fojta myslet nemusel. Jenže on si místo populárních odvětví zvolil florbal.

A tím i zásadně skromnější podmínky sportování. Žádné profi manýry, pěkně ryzí amatérismus. I na té nejvyšší úrovni. "Nevadí mi to. Florbal jsem si zamiloval. Hraju ho pro radost, ne pro peníze," říká s mávnutím ruky šestadvacetiletý útočník.

Už dávno ví, že vrcholový florbalista a člen národního reprezentačního výběru se tímhle sportem živit nemůže. I když patří k elitě nejen v tuzemsku, ale i na světě.

Čím se také živí boleslavští florbalisté

Jiří Stožický - likvidátor škod
Jiří Bouška - náměstek primátora
Štěpán Slaný - majitel cestovky
Pavel Bouška - pojišťovací agent
Jaromír Ekl - pracovník Škody
Ivo Veselý - student
Jakub Koráb - student
Jan Cvrček - automechanik
Vojtěch Veselý - student
Petr Novotný - obchodní zástupce

"Dostat něco od svazu za bronzovou medaili? Ne ne, to nikdo z nás ani nečeká. A v našem mladoboleslavském extraligovém klubu nemůže být řeč o prémiích za vyhrané zápasy, jako je to třeba ve fotbale. A nezažil jsem ani motivační bonusy za splnění nějakého cíle. Hrajeme prostě vyloženě pro zábavu," opakuje opora boleslavského klubu Billy Boy.

A čím se tedy Fojta živí? Pracuje jako obchodní zástupce. "Na živnost. Svou práci fakturuju," podotýká. To by samo o sobě nebylo tak zajímavé. Ovšem komodita, s níž obchoduje, už na atraktivitě nabere. "Obchoduji s pánskou ochranou. S kondomy," vysvětluje Ondřej Fojta.

A férově přiznává, že zrovna "tu svou" značku nepoužívá. Práce ho náramně baví. Je pánem svého času. A může tedy pravidelně trénovat. "To je pro mě hodně důležité," dodává s tím, že takhle si představuje i svou profesní budoucnost. Klidně u této firmy, která je zároveň hlavním partnerem boleslavského florbalového klubu.
Ondřejův šéf v práci Josef Volf je tedy i šéfem na sportovním poli.

Zastává roli prezidenta klubu Billy Boy. "Posílal mně a mému boleslavskému spoluhráči z reprezentace Štěpánovi Slanému esemeskovou gratulaci k bronzu. Hodně florbalu fandí a o to to mám při uvolnění z práce jednodušší. Deset dní na světový šampionát do Helsinek nebyl problém," říká Fojta.

Dřív by možná potíže s dovolenou měl. Ještě než dostal šanci jako obchodní zástupce distributora prezervativů, pracoval v pekárně supermarketu. "Pekl jsem všechno, nač si vzpomenete. Od makových koláčů po rohlíky. Sice nejsem vyučený pekař, ale byl jsem rád, že mám práci," vzpomíná.

Ovšem při otázce na adventní přípravu tradičních vánočních dobrot se ošívá. "Kdepak, cukroví je na přítelkyni. Já ho stejně ani nijak dvakrát nemusím jíst, natož ho teď péct," usmívá se šibalsky.

Přestože se už začátkem týdne zapojil opět do pracovního procesu, stále vstřebává parádní zážitky ze severu Evropy korunované sobotním triumfem nad Švýcary v boji o celkové třetí místo na šampionátu.

"Sice jsem zpočátku musel v týmu přijmout roli náhradníka, ale nakonec moje šance přišla. Bylo to super," ohlíží se zpátky. A vypíchne i závěrečnou party na vyhlášené helsinské obří diskotéce Circus. "Bomba. Přišli jsme tam už načatí z hotelu, kde Aleš Jakůbek nakoupil za svých sto reprezentačních startů nějaká pivka. V Circusu jsme to rozhýbali a roztančili parket. Bylo to divoký, pořád jsem se pohmatem musel přesvědčovat, že na krku mám tu skvělou medaili a neztratil jsem ji."

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze