Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kadlec pozná florbal v Belgii: Nejsem Ibrahimovic, nejdu tam jako hvězda

PROTI ŠVÝCARSKÝM MISTRŮM. Florbalista Tomáš Kadlec (vpravo) si s Mladou Boleslaví zahrál i na Poháru mistrů 2015 proti švýcarským šampionům Wiler Ersigen. | foto: Štěpán Tomš

17 2016
V minulosti už Češi pomáhali rozvíjet florbal v Jižní Koreji či Austrálii, teď čeká zahraniční dobrodružství i Tomáše Kadlece. Z Mladé Boleslavi, s níž bojoval na špici české ligy, míří do Belgie.

Už pár let měl představu: Co takhle zkusit studium v cizině? Jenže pouto ke sportu bylo pro Tomáše Kadlece ještě silnější. A tak zůstával. Rok. Dva. Tři... S Mladou Boleslaví dobýval florbalové vrcholy a studoval na Právnické fakultě Univerzity Karlovy.

Teď vysokou školu dokončil a rozhodl se. Místem pro život bude na příštích deset měsíců belgický Gent. „Chci pokračovat v postgraduálním studiu. Jen jsme s budoucí manželkou hledali to správné město,“ líčí Kadlec.

Jakmile ho našli, pětadvacetiletý obránce začal zjišťovat: Hraje se v Gentu florbal? Přece by nemohl zůstat bez sportu, který mu přinášel tolik potěšení. Však přizná: „Doteď jsem žil hlavně florbalem.“

Nepřijde o něj ani tisíc kilometrů od domova. V zemi, kde je registrovaných jen 333 dospělých florbalistů, bude hrát za Černé kobry Gent. Když napsal na klubový e-mail, vzápětí přišla odpověď: Počítáme s tebou!

Jiní Češi už dříve pomáhali rozvíjet florbal v Jižní Koreji či Austrálii, teď bude jakýmsi misionářem i Kadlec. „Chtěl bych do Belgie přenést svoje zkušenosti, ale sám nevím, jak to tam bude vypadat.“ A hlavně s pomocí fotbalového příměru upozorní: „Nejsem Zlatan Ibrahimovic, abych tam šel jako nějaká hvězda nebo legenda.“

Z ČESKA DO BELGIE. Boleslavský obránce Tomáš Kadlec (číslo 23) bude hrát v...

Z ČESKA DO BELGIE. Boleslavský obránce Tomáš Kadlec (číslo 23) bude hrát v příští sezoně za Černé kobry Gent.

To sice ne, ale zkušenostmi by pomoci měl. Ač v boleslavské sestavě patřil mezi ty méně nápadné, s týmem toho zažil hodně. V lize začínal už v roce 2007 ještě jako junior. Dvakrát vyhrál domácí pohár, před rokem mu v superfinále jen o kousek utekl titul. Boleslav dvakrát pořádala i Pohár mistrů, prestižní sešlost nejlepších klubů světa.

„To všechno byly super akce a nezapomenutelné okamžiky. Ale úplně ze všeho nejvíc mi bude chybět každodenní kontakt s klukama a klubem. V tom se mi radikálně změní život,“ uvědomuje si.

Místo soupeření s Tatranem Střešovice, Chodovem či Vítkovicemi teď navlékne žlutočerný dres Gentu a v osmičlenné belgické lize bude soupeřit s Juventusem FC či Tornadem Brusel.

„V minulé sezoně se kluci jen tak tak zachránili. Tak snad se posuneme trochu výš,“ plánuje Kadlec.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze