Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Florbalista našel ve Švýcarsku fanoušky i špiona

13 2003
Praha - Po večerech poslouchá obdiv švýcarského publika, dopoledne pomáhá montovat motory pro formule 1. Nejlepší český florbalista Radim Cepek, trojnásobný domácí mistr s Tatranem, si užívá třetího zahraničního angažmá. Mohl hrát ve švédském Pixbu, ve florbalu to je pojem, něco jako Real Madrid pro fotbalový svět. Přesto zůstal ve švýcarském celku Rychenberg Winterthur, který loni jako kanonýr ligy dovedl překvapivě ke třetímu místu. Na nedávném pražském turnaji Czech Open s ním skončil o příčku hůř.

Proč odmítl Pixbo? Bál se, že by seděl na lavičce? "To ne. Ve Švýcarsku jsem spokojený, je to blíž domů a kvůli nabídkám konkurence mi vylepšili smlouvu," prohlásil sedmadvacetiletý Cepek. "Ve Švédsku je sice nejlepší soutěž světa, show, taková florbalová NHL, jenže je tam problém sehnat pracovní povolení. Vybral jsem si jistotu."

Ve Švédsku kdysi působil, jako mladík se učil v ligové soutěži mistrů světa, do Švýcarska ho pozvali už jako oporu. "Docela mě tím vyděsili. Myslel jsem, že tam odejdu jako průměrný hráč." Po úspěšné sezoně je kandidátem na nejlepšího florbalistu soutěže.

Hvězdy švýcarské ligy jsou v klubech zaměstnány na půl úvazku, Cepek nikoli. "Mám hlavní pracovní poměr u automobilové firmy Petronas. Podobné odměny jako většina nejlepších hráčů dostanu na prémiích." Ve firmě, která vyrábí motory i pro formule 1, pracuje jako pomocný mechanik, montuje součástky do motorů, vozí materiál. "Mám sice strojní průmyslovku, ale moc mi toho nedovolí. Ke konečné fázi výroby se vůbec nedostanu, hodně to hlídají."

Hokejový útočník Pavel Patera šetří už třetím rokem v ruské superlize na dům. Vydělá si Cepek ve Švýcarsku aspoň na byt? "Malý byt už mám, ale slíbil jsem manželce, že si jednou postavíme baráček za Prahou. Ale to tady budu asi ještě dlouho," říká s úsměvem.

Dva roky by rád zůstal v cizině, pak plánuje velký návrat. Kam? "Slíbil jsem, že se vrátím do Tatranu, s ním budu jednat jako s prvním partnerem, ale táhne mě to domů do Ostravy, kde jsem začínal."

Ve Švýcarsku žije s manželkou Michaelou, florbalistkou Tatranu. Letos pomohla klubu v play-off ke třetímu místu. Oba se seznámili na florbalu, Cepek kdysi hráčky Tatranu trénoval. "Na manželku jsem byl vždycky nejpřísnější. O florbalu se bavíme i doma, mně to vyhovuje," říká Cepek.

V květnu by měl být hlavní oporou reprezentace na mistrovství světa, které hostí právě Švýcarsko. "Budou nám tu fandit, jsem tady možná populárnější než doma. Pořád slibujeme medaili, teď ji snad konečně vybojujeme," přeje si Cepek. Už sehnal špiona na Švýcary - českému týmu bude pomáhat jeho klubový trenér.Najdete na iDNES.czmobilní verze