Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Větší než hokej. Zábavnější než fotbal. Florbal v Praze roste

Florbal - ilustrační foto | foto: Karel Pešek, MAFRA

19 2014
V devadesátých letech se Pražané na hloučky sportovců s atypickými zahnutými taškami dívali zvědavě. Dnes už asi většina lidí tuší, že jsou to sportovci, kteří prohánějí děrovaný míček. Florbal se stal fenoménem.

V minulém týdnu mohli cestující v pražských tramvajích, autobusech nebo metru narazit na stovky florbalistů z celé Evropy. Ti přijeli na Czech Open, největší světový turnaj, který se v Praze konal už podvaadvacáté.

Florbal je „in“. A to nejen v době Czech Open. Chce ho hrát čím dál víc dětí a v popularitě začíná dotahovat či předhánět jiné, léta zavedené sporty. „Je to už dlouhodobější trend. V posledních pěti letech vidím v Praze opravdu velký nárůst zájemců,“ říká David Podhráský, jeden z pěti členů komise mládeže pro Prahu, která funguje v rámci České florbalové unie.

Čísla mu dávají za pravdu. „Fotbalových“ dětí je sice v Praze s přehledem nejvíc, 8 725, ale malí florbalisté už v počtu dávno předhonili třeba hokej (1 725), teď je jich 4 613. „A během září a října, kdy probíhají registrace, očekáváme nárůst zhruba o 400 až 500 nových členů,“ říká Jakub Furmánek z matriční komise florbalové unie.

Proč se florbal setrvale dere vzhůru? První důvod je pragmatický - není tak drahý. „Když to zjednoduším, stačí kecky a hokejka a můžete jít hrát. Pokud tedy zrovna nejste brankář jako já,“ říká s úsměvem Jan Barák, gólman Chodova, který s několika dalšími extraligovými hráči pořádá každé léto sérii soustředění pro mladé florbalisty pod názvem Rookie Camp.

Mnohem víc zábavy a kamarádů než na tenise. A méně stresu

Právě na Barákově příkladu je vidět, že zdaleka ne vždy rozhoduje o volbě sportu jen finanční náročnost. „Jako kluk jsem začal na Štvanici s tenisem, celkem mi to šlo, ale z hlediska tlaku je to extrémní sport. Každý jede na své triko, bez kamarádů. Ve čtrnácti jsem proto začal hledat kolektivní sport, ve kterém bude víc zábavy a méně stresu,“ vysvětluje své důvody.

Florbal takové nároky splňuje. Dnes už k němu má navíc řada pražských dětí blízko odmala, hodně se totiž začal hrát ve školách při hodinách tělocviku. „Florbal je navíc jednoduchý a zábavný - nemá žádné ofsajdy nebo zakázaná uvolnění, pravidla jsou snadná. Kdo má aspoň trochu sportovní nadání, může hrát,“ myslí si Podhráský.

To potvrzuje i Barák. „Na Rookie Campu vidím, jak jsou hlavně ty nejmenší děti schopné během krátké doby udělat obrovské pokroky. Ukážete jim základní věc, ony se ji rychle naučí a příště ji už použijí ve hře.“ Důležitá je také podobnost s hokejem. „Právě tohle podle mě děti hodně láká. Mohou si hrát na své hokejové idoly,“ říká Podhráský.

Nejvýznamnější pražské florbalové kluby

Tatran Střešovice
Sibeliova 368/51, 162 00 Praha 6
www.tatranflorbal.cz
Tel.: 774 254 075 (Jiří Šatoplet)

Florbal Chodov
Mírového hnutí 2137, 149 00 Praha 4
www.florbalchodov.cz
Tel.: 723 141 637 (Karel Myšák)

Herbadent Praha
Květnového vítězství 1554, 149 00, Praha 4
www.herbadentflorbal.cz
Tel.: 608 508 967 (Karolína Šatalíková)

FBŠ Bohemians
Korunní 92, 101 00, Praha 10
www.fbsbohemians.cz
Tel.: 774 168 745 (Barbora Blažková)

Sparta Praha - florbal
Nad Královskou oborou 1080/51, 170 00 Praha 7
www.sparta-florbal.cz
Tel.: 739 323 308 (Veronika Jelínková)

Sokol Královské
Vinohrady Polská 2400/1a, 120 00 Praha 2
www.skvflorbal.cz
Tel.: 602 350 732 (Luděk Pokorný).

Elite Praha
V Zeleni 2000/12, 130 00 Praha 3
www.elitepraha.cz
Tel.: 734 463 253 (Karel Mrkos)

Olymp Praha
Pod vilami 3, 140 00 Praha 4
www.fbkolymp.cz
Kontakt: nabor@fbkolymp.cz

Panthers
Amforová 19/1931, 155 00, Praha 5
www.panthers.cz
Tel.: 775 726 837 (Štěpán Weber)

FBC Slavia Praha
Vladivostocká 1460/10, 100 05, Praha 10,
www.slaviaflorbal.cz
Tel.: 420 732 253 442 (Libor Šimek) 

Navzdory velké konkurenci se florbalu také povedlo proniknout do televize. Přenosy z extraligy běží pravidelně jednou týdně, což sport původem ze Švédska v Česku ještě víc popularizuje. A ještě jedno velké plus pro florbal: zatím si úspěšně drží dobrou image, která může při rozhodování rodičů hrát velkou roli.

„Dá se říct, že florbal je nezkažený sport. Nepamatuju si, že by kolem něj byly nějaké skandály, které jinak najdete skoro všude. Rodiče mají jistotu, že jejich děti hrají férový a čistý sport, kde se neuplácí a nedělají se podrazy,“ tvrdí Barák.

Proč florbal nepřitahuje korupci, je jasné. Netočí se v něm velké peníze. Přestože hráči v extralize často trénují i pětkrát týdně a musí složitě kloubit sport s pracovním vytížením nebo studiem, nedostávají většinou ani korunu.

„Proto říkám, že tenhle sport vás musí bavit. Jinak to nejde, jiná motivace než zábava a dobrý kolektiv prostě není,“ zdůrazňuje Barák. I prostředí kolem florbalu je specifické. Nestává se, že by za mantinelem stepovali fanatičtí rodiče a pokřikovali na děti místo trenéra - jak to je někdy k vidění během fotbalových, hokejových nebo tenisových zápasů. Co tedy udělat, když chcete, aby vaše dítě začalo hrát v některém z klubů?

„Já jsem ještě jako malý musel projít klasickým hromadným náborem, dělat kotouly a ukázat, jestli umím držet hokejku,“ vzpomíná Podhráský. Dnes to chodí jinak. „Nábory probíhají vlastně nepřetržitě. Rodiče zavolají, přijdou se podívat na trénink, dítě si to zkusí a třeba po čtrnácti dnech se ukáže, jestli to má smysl, nebo ne,“ vysvětluje. Také servis, který dětem kluby dokážou vytvořit, jde nahoru. Často se podaří se sponzorem vyjednat slevu na oblečení nebo hokejku, trenéři se vším poradí. I díky tomu pražské florbalové týmy přibývají. „V kategorii mladších žáků už máme skoro šedesát týmů,“ těší Podhráského.

Je možné, aby florbal v dohledné době předehnal fotbal na pozici nejoblíbenějšího pražského kolektivního sportu pro děti? Podhráského podobné úvahy nevzrušují. „Nemyslím si, že je to reálné. A asi by to ani nebylo dobře. Fotbal je tak populární a dominantní sport, že by si tu masu lidí měl udržet. Pro nás ani není cíl fotbal předehnat. Spíš bojujeme s ostatními halovými sporty nebo s těmi novými, které se pořád objevují.“

Zatím to vypadá, že se florbalu v tomhle boji daří uspět.

„Je to sport bez ambiciózních rodičů a bez šikany“

Florbal začal hrát nejdřív jeho čtrnáctiletý syn, pak i o dva roky mladší dcera. A Petr Novotný, jeden ze stovek pražských rodičů, jejichž děti prohánějí děrovaný míček, si švédský sport nemůže vynachválit. „Děti hned začal bavit, to je hlavní,“ má jasno.

Nechal jste své děti, aby si sport vybraly samy? Nebo jste jim florbal doporučil?
Chtěl jsem, aby hrály to, co si samy vyberou. Syn mě viděl, jak hraju florbal s kamarády, líbilo se mu to, tak to taky zkusil a začalo ho to bavit. Dcera se byla podívat na bráchově tréninku a trenérka z klubu jí nabídla, jestli si to nechce také zkusit.

Florbal není finančně tak náročný jako třeba hokej. Ale úplně laciný asi také není, že?
Rozhodně se to dá zvládnout. Musíte zaplatit příspěvek oddílu, což je ročně zhruba šest tisíc. Z toho se platí trenéři, hala a podobně. No a pak vybavení: dobrá hokejka stojí okolo dvou tisíc, ale klub dokáže vyjednat třeba i padesátiprocentní slevu. K tomu boty, kraťasy a tričko, víc toho nepotřebujete.

Říká se, že florbal láká i tím, že je to slušný, nezkažený...
Ano, to je pravda. Dřív hrál syn fotbal a tam jsem kolikrát potkal rodiče, kteří už viděli, jak jejich Pepík hraje za Real Madrid a vydělává miliony. To ve florbalu vůbec není, protože se jím prakticky nedá uživit. Chorobně ambiciózní až agresivní rodiče tam nenajdete. A také je to prostředí, ve kterém podle mě neexistuje dětská šikana.

Nevýhodou může být to, že se hraje uvnitř. Není pro děti lepší sportovat venku?
Někomu to může připadat tak, že jsou děti pořád zavřené uvnitř. Ale tak to není. Florbal se hraje hlavně na podzim a během zimy. Jakmile se oteplí, mají letní přípravu, během které jsou skoro pořád venku. Pak soustředění, kde se střídá hala a tréninky venku. Nepřijde mi, že by tohle byla nevýhoda.

A nějakou jinou najdete?
Možná nedostatek trenérů. Florbal je mladý sport, takže teprve dorůstají a ti nejlepší logicky trénují na nejvyšší úrovni. Dětští trenéři někdy nemají takové zkušenosti. V tom je největší rozdíl třeba proti Finsku a Švédsku.Najdete na iDNES.czmobilní verze