Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Tramvaje zase zaplní florbalové hole. Blíží se Czech Open

Pro hráče Traverzy Mukařov včetně Ondřeje Kaláta (vpravo s číslem 47) začíná florbalové Czech Open. Stejně jako pro dalších 268 klubů z 21 zemí, které se tento týden sjely do Prahy | foto: Traverza Mukařov

14 2014
V práci si za ně teď na pár dní budou muset najít náhradu. Amatérské florbalisty z klubu Traverza Mukařov totiž čeká velká výzva: pokusí se zaútočit na vítězství v Czech Open, největším florbalovém turnaji světa, který ve čtvrtek dopoledne startuje v Praze.

„Většina kluků pracuje, takže si na tohle období každoročně berou dovolenou,“ líčí Ondřej Kalát, jeden z hráčů třetiligového klubu, který sice trénuje v Praze, ale oficiálně má základnu v Mukařově, kde nastupují mládežnické výběry.

Pro týmy z florbalového „suterénu“, jako je právě Mukařov, je určena amatérská část Czech Open, do které se hlásí nejvíc účastníků. Letos se dohromady v mužské a ženské kategorii představí 192 týmů.

Největší zážitek? Vyřazení Švédové

Stovkám florbalistů a florbalistek každoročně zůstávají na turnaj nesmazatelné vzpomínky. Těžko někde jinde dostanou šanci zahrát si proti silným zahraničním soupeřům z Finska, Švédska nebo Švýcarska.

Anebo si vyzkoušet, jak na tom jsou v porovnání s kluby ze zemí, kde si florbal popularitu teprve buduje: například Lucemburska, Maďarska nebo Ukrajiny.

„Nejradši vzpomínám na to, jak jsme s mým bývalým klubem Wizards vyřadili jeden švédský tým,“ vybavuje si Kalát, který si Czech Open letos zahraje počtvrté. „Půl hodiny před zápasem se rozcvičovali, protahovali, měli prostě přístup jako profesionálové. Moc jsme si nevěřili, ale ubránili jsme to a na nájezdy postoupili.“

Pro amatéry vrchol, pro elitu dobrá příprava

Letos si on a jeho spoluhráči věří, že by celý turnaj mohli vyhrát. Sebevědomí je namístě: klub přilákal do své sestavy třeba Davida Podhráského, ještě nedávno hráče extraligového Chodova.

Na příkladu Mukařova je vidět, jak amatérské týmy berou Czech Open vážně. Je pro ně často vrcholem roku, na který se těší týdny dopředu. Pro slavnější kluby, přihlášené do kategorie Elite, je zase turnaj ideální přípravou na sezonu. Letos obzvlášť: pořadatelé hlásí nejatraktivnější obsazení v historii.

Pražští fanoušci uvidí v akci mistry všech čtyř zemí světové špičky - švédský Falun, finský Jyväskylä, švýcarský Wiler a české Vítkovice. Chybět nebudou ani loňští vítězové mužské a ženské elitní kategorie, švédské týmy Dalen a Pixbo.

Pokud bude trochu času, amatérští kolegové je přijdou z tribun okouknout. „Záleží, jak se nám bude dařit. Když budeme ve skupině první, budeme mít skoro celý pátek volno. Pak se určitě se spoluhráči půjdeme na nějaký zápas podívat,“ má jasno Kalát.

Dovolenou tak zřejmě bude mít plnou florbalových zážitků.Témata: Praha
Najdete na iDNES.czmobilní verze