Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Pozice florbalových Buldoků sílí, chtějí být halovou jedničkou Brna

Florbalisté Brna se radují z gólu do sítě Vítkovic. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

17 2014
Svými výkony, oblibou i počtem členů patřili florbaloví Bulldogs mezi sportovní smetánku Brna už dřív, nyní se mezi ni řadí i oficiálně. A rostou také jejich sportovní ambice, klub touží po extraligovém finále.

Dobývá školy i srdce dětí, díky tomu se pyšní narůstající popularitou. Zároveň však florbal už zdaleka není jen oddechovou zábavou, ke které stačí míček, hokejka a jakákoliv tělocvična. Byť zůstává amatérským sportem, na extraligové úrovni vyžaduje profesionální přístup i podmínky.

Brněnští Bulldogs v tomto ohledu zaznamenali důležitý diplomatický úspěch: v procesu přidělování dotací na vrcholový sport z městské pokladny se posunuli do prvního koše, tedy do exkluzivní společnosti fotbalu, hokeje, basketbalu, házené, volejbalu a baseballu.

"Jsme rádi, že současné vedení města vzalo na vědomí, že florbal není jen masový sport z tělocvičen, ale standardní odvětví, které potřebuje odpovídající podmínky včetně haly. Zároveň přihlédlo k jeho popularitě a členské základně. Pro náš rozvoj je to zásadní věc," jásá prezident extraligového klubu Miroslav Mikšl.

Buldoci ročně hospodaří s pěti miliony korun. Extraligu hrají v Městské hale ve Vodově ulici, jinak ovšem klub sídlí v nové SportPoint Areně, která se stala brněnským florbalovým rájem. Každý den tu trénuje mládež, ale i jiné oddíly.
Díky příspěvku od města, který posunem do vyšší kategorie vzrostl o 75 procent, mohou nyní Bulldogs lépe pokrýt provozní náklady a pracovat na dalším zdokonalení.

"Florbal na hráče klade celoroční zátěž včetně letní přípravy. Při práci nebo studiu už s hraním na extraligové úrovni v podstatě nejde skloubit nic jiného, je to skoro jako další zaměstnání," přibližuje člen vedení Buldoků Ondřej Pavlica. "Je nám jasné, že když od hráčů něco vyžadujeme, musíme jim také být schopni nabídnout adekvátní podmínky."

Florbalisté reprezentující Brno se nyní mohou těšit na maximální materiální zabezpečení. "Pomoc od města nám také umožní ohodnotit a motivovat trenéry, kteří se starají o našich třináct mládežnických týmů," sděluje Mikšl.

Momentka z florbalového duelu Brna a Vítkovic (modrá)
Momentka z florbalového duelu Brna a Vítkovic (modrá)

Bulldogs už nyní přitáhnou průměrně kolem pětistovky diváků na zápas, což je v Brně řadí mezi nejsledovanější celky. Ale pomýšlí výš. "Naším cílem je být mezi halovými sporty jedničkou," oznamuje Mikšl.

Klub loví zvučné posily, chce mít našlapaný kádr

K tomu celek, který letos oslavil dvacet let existence, potřebuje také sportovní úspěch. Nyní jej stíhá pověst nešťastníka, který vždy ztroskotá ve čtvrtfinále. "Ale letos už byl postup poměrně blízko," připomíná Mikšl sedmizápasovou sérii s pozdějším mistrem z Vítkovic, jenž se v play-off nejvíc nadřel právě proti Brnu.

Tomu už pouhá účast ve vyřazovacích bojích stačit nebude. "Pokud se nám podaří dotáhnout chystané příchody hráčů, nechceme se bavit jen o postupu do semifinále. Rádi bychom hráli superfinále," sděluje Mikšl, jemuž se už loni povedlo zlanařit ostříleného obránce Jakůbka a nadějné trio Bauer, Juhaňák, Sládeček.

Nyní Buldoci získali exvítkovického Hrubého, vrátili se Bábíček s Žižkou a ve hře je i comeback bývalé hvězdy Martina Koutného ze Švýcarska. "Na rozdíl od minulosti se snažíme kádr nejen rozšířit, ale hlavně ho zkvalitnit. Chceme mít čtyři plnohodnotné pětky, což v Česku není úplně obvyklé," podotýká Pavlica.

Brňané lákali také trenéra Radka Mrázka, který vybudoval mistrovskou vítkovickou dynastii. "Naši nabídku bohužel hlavně z rodinných a osobních důvodů odmítl, ale budeme spolupracovat alespoň externě," informuje Mikšl.

Mužstvo tak nadále povede Rudolf Škubal, jemuž bude nově asistovat bývalá hráčská opora Jan Kadlec.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze