Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Po dvaceti letech je český šerm olympijský. Přičinil se Choupenitch

Alexander Choupenitch

14 2016
Fleretista Alexander Choupenitch se kvalifikoval na olympiádu do Ria de Janeiro. Jistotu kvalifikace získal po víkendové Grand Prix v Havaně. Český šermíř vyrazí na turnaj pod pěti kruhy po dlouhých 20 letech.

Jediným českým šermířem, který si po rozdělení federace vybojoval účast v turnaji pod pěti kruhy, byl dosud kordista Roman Ječmínek. Ten v Atlantě 1996 vypadl hned v prvním kole a obsadil konečné 37. místo.

Jedenadvacetiletý Choupenitch, který převážně žije a trénuje v Itálii či v Londýně, se do Ria dostal z redukovaného pořadí světového žebříčku. Evropa v něm měla pro jednotlivce vyhrazena dvě místa a brněnský rodák se kvalifikoval společně s Němcem Peterem Joppichem.

„Jsem dojatý. Byl to hlavní cíl mého snažení v šermířském svazu a nežil jsem ničím jiným, protože od Atlanty jsme nebyli na čtyřech olympiádách po sobě. Jsem rád, že Saša to snažení zúročil, všichni jsme mu věřili,“ řekl Oldřich Kubišta, prezident Českého šermířského svazu.

V předválečných letech pod pěti kruhy startovala řada československých šermířů, nejvíce - 13 - ve Stockholmu 1912 a Berlíně 1936.

Největšími tuzemskými úspěchy jsou dvě bronzové medaile, o které se v Londýně 1908 postarali v šavli Vilém Goppold z Lobsdorfu starší a družstvo mužů. V soutěžích jednotlivců se do první desítky vešli už jen kordista Jaroslav Jurka a fleretistka Katarína Ráczová, kteří v Moskvě 1980 obsadili sedmé místo.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze