Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Flanagan: Holky jsou sice profesionálky, ale golfem se hlavně baví

Promotér S.J.A. Flanagan | foto: Martin Kabát

28 2010
Promotér Stephen Alexander John Flanagan má zkušenosti z organizace loňského turnaje European PGA Tour v Čeladné. Teď je uplatňuje při organizaci turnaje Allianz Ladies Slovak Open ze série Ladies European Tour, který se koná na hřišti v Tálích v Nízkých Tatrách. "A ostudu jsme si určitě neudělali," prohlásil.

Jeho slova teď prověřují hráčky absolutní evropské špičky. "Jsou mnohem vstřícnější než pánové. U žen jde víc o zábavu než o ryze profesionální sport, ony rády jezdí po nových startech, zkoušejí nové destinace, turnaje. A myslím, že i ta dotace 350 tisíc eur není malá," doplnil na téma kvality startovního pole.

Jak dlouho jste tento turnaj připravovali?
Od té doby, co jsme se rozhodli, že budeme turnaj Slovak Open pořádat, což bylo někdy loni na podzim. Byli jsme tu na návštěvě s lidmi z Ladies European Tour, zkontrolovali jsme místní hřiště a schválili program jeho přípravy na tento turnaj.

Nepoznamenala dlouhá a tuhá zima přípravu hřiště?
S tím se bohužel nedá nic dělat. Každé hřiště v tak těžké zimě dostane zabrat. Navíc tady poslední dva měsíce pořád prší. Kritický okamžik byly poslední tři čtyři týdny, to neustále lilo. Greenkeepeři i ostatní lidé pečující o hřiště pracují každý den v nelidských podmínkách, spoustu hodin. Ale myslím si, že hřiště jsme dostali do špičkových parametrů. Takhle připravené hřiště Tále jsem neviděl, a to ho znám hodně dlouho. Ostudu jsme si v žádném případě neudělali. Ano, není to na sto procent, ale špičkové ano.

Moravia Silesia Open 2009 - promotér S.J.A. Flanagan

Byl déšť tak silný jako na Moravě?
O povodních se mluvit nedá, protože jsme dost vysoko. Ale jsem tady už více než deset dní prší každý boží den. Museli jsme přerušit turnaj Pro Am skoro na dvě hodiny, první kolo turnaje bylo přerušeno. Je to nepříjemné počasí, které nám nedovolí, abychom pustili mechanizaci na sto procent. Ale jak říkám – za daných podmínek je hřiště na velmi vysoké úrovni.

Ovlivní déšť průběh turnaje?
Určitě. Déšť, vítr, každá klimatická změna ovlivňuje hru, ovlivňuje strategii hráček. Zaprvé mokré greeny začínají být rychlejší, zadruhé když člověk zmokne, dostane se do úplně jiné situace.

Proč jste se rozhodli pořádat tento turnaj na hřišti Gray Bear Tále?
Je to bezkonkurenčně hřiště číslo jedna na Slovensku, je to místní první mistrovská osmnáctka a lidi, kteří to tu vlastní a pracují, jsou kamarádi. Proto jsme počítali s tím, že vzájemná spolupráce bude jednodušší. A můžu říct, že slovenský tým, který připravoval hřiště, odvedl neskutečně profesionální práci.

Stephen Flanagan

Dočkají se i čeští příznivci golfu takového turnaje doma?
Do Česka chceme příští rok. To je věc, na kterou se hodně těším, protože dámská túra je velice krásná a zajímavá pro golfové estéty. V Česku to bude jeden obrovský zážitek.

Na kterém hřišti se bude hrát?
Určitě na Čeladné.

A v jakém termínu?
Termíny budeme teprve řešit. Čeká mě tady na turnaji jednání s exekutivou Ladies European Tour. Uvidíme, jak to dopadne.

Zůstanete i na Slovensku?
Holkám se tady líbí a věříme, že se jim tu bude líbit i dál. Snad se z toho stane tradice. Máme licenci na deset let, licence pro Česko je od roku 2011.

Ti, kdo nesledují ženský golf pravidelně, se možná budou divit, že spousta hráček chodí po hřišti sama, bez caddyho. Vysvětlíte to?
Není to tak nezvyklé. Hráčkám, které chtěly místního caddyho, jsme sice vyhověli, ale jak jsem říkal, spousta hráček to bere jako zábavu, ne jako profesionální sport. Nevydělávají těžké peníze jako chlapi. Realisticky - nemají na to. Vezmou si elektrický vozík a mají caddyho.Najdete na iDNES.czmobilní verze