Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Finským lyžařům se Acrobatpark zalíbil

15 2003
Štíty - Nadšení byli finští akrobatiční lyžaři z areálu ve Štítech na Šumpersku. "Jsem tady velice spokojený," řekl Janne Lahtela, jeden z nejlepších lyžařů v jízdě v boulích na světě. "Určitě sem ještě dva až tři roky budeme jezdit," slíbil olympijský vítěz ze Salt Lake City a bývalý mistr světa, který je v Česku na přípravném kempu s národním týmem. Acrobatpark Aleše Valenty se finské výpravě velmi zalíbil.

"Trénujeme dvakrát denně a během jedné fáze zvládneme patnáct až dvacet skoků," řekl kouč finské reprezentace Pekka Lehtikallio. "Musím přiznat, že i když jsme viděli fotky na internetu, byli jsme opravdu nesmírně překvapeni kvalitou můstků," pochválil trenér.

Finští akrobaté se s Alešem Valentou vídají každý den. "Postavil centrum nejen pro trénink akrobatických skokanů, ale i pro přípravu na skoky při jízdě v boulích. Můstky jsou opravdu světových parametrů," nešetřil kouč slovy chvály.

"Je zajímavé vidět Aleše se připravovat na světovou novinku," zmínil Lehtikallio Valentův skok Ledový dech, modifikované trojné salto s pěti vruty. "Myslím, že je k němu velice blízko," řekl kouč.

Severští lyžaři si v nabitém programu našli den k návštěvě Prahy. "Nedá se trénovat deset dnů v kuse, jsme právě v půlce a návštěva Prahy nám připadala jako příjemná pauza. Většina z nás tu již byla, ale jen v zimě," vysvětlil trenér.
 
"Letní Praha je mnohem krásnější a tropické teploty nám nevadí, je to kontrast k našemu finskému podnebí," usmíval se kouč, jehož svěřenci se ve Štítech chystají na Světový pohár 6. prosince na domácí půdě v Ruce, kde by se měl předvést i Valenta.

Již dříve využily nového areálu k tréninku také výpravy Běloruska, Ukrajiny a Rakouska. Do Štítů zavítal také mistr světa a vítěz Světového poháru v akrobatických skocích Dmitrij Archipov z Ruska.
 
Akrobaty nyní čeká letní série SP, která začne v neděli v Mettmenstettenu ve Švýcarsku a jejím dalším zastavením budou o šest dnů později právě Štíty. Valenta pak odletí na úvodní závod "zimního" Světového poháru, který se 6. září uskuteční v australském Mt. Bulleru.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze