Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Absolutní favorit a proti outsider. Když má boj o zlato daný scénář

Theairra Taylorová (vlevo) z Nymburka marně stíhá Karolínu Elhotovou z USK Praha. | foto: ČTK

22 2016
V tomhle je český basketbal vážně divný sport. Prakticky už před sezonou je rozhodnuto, kdo získá mistrovský titul. Zatímco v mužské kategorii ho má předplacený Nymburk, mezi ženami na něj nedosáhne. Tam vládne pro změnu USK Praha.

Postoupit v ženské basketbalové lize do finále, to už je vlastně takový malý titul. V soubojích o skutečné zlato je totiž postavena neprostupná hráz.

Nedávné účastnice Final Four prestižní Euroligy z USK posbíraly pět ligových titulů v řadě a aktuálně v domácí soutěži drží sérii osmdesáti vítězných zápasů.

Kouč děkoval fanouškům

„Rád bych se ještě do téhle haly vrátil k dalšímu zápasu, ale nevím, jestli to vyjde. Takže vám chci poděkovat za podporu,“ řekl ve čtvrtek nymburský trenér Daniel Kurucz směrem k divákům.

Dobře totiž ví, že vyhrát alespoň jeden z následujících dvou zápasů na palubovce USK Praha by se rovnalo zázraku. A pokud se nestane, bude pražský tým korunován jako staronový mistr.

„K odvetám pojedeme hlavně s tím, abychom neudělali ostudu,“ přiznala Alena Huňková, jedna z mnoha nymburských hráček, které hrají premiérové kariérní finále. „Chceme si to užít a užíváme si to. Hlavně jsme nechtěli prohrát o padesát, a to se nám povedlo, ne?“

Oční kontrola světelné tabule potvrdila výsledek: 44:83.

Fotogalerie

Nymburk měl do utkání dobrý nástup, k němuž přispívala i ospalá hra soupeře. Kouč Kurucz hned od první minuty v saku a kravatě emotivně pochodoval před lavičkou, gestikuloval a vášnivě komentoval sporné okamžiky.

„Léňo, buď tak hodná a hoď to té Véře,“ zvolal třeba směrem k Lence Bartákové, která vyrobila už několikátou chybu během chvilky. Trenér po ní žádal, aby rozehrála na kapitánku Veroniku Bortelovou, která dávala nymburské hře řád.

Tedy v rámci možností.

Domácí tým vedl v úvodu a pak ještě ve druhé čtvrtině, v níž po koši na 16:15 diváci na hlavní tribuně vybuchli v zápalu nadšení.

Jenže pak se Pražanky rozjely, najednou vedly o sedmnáct a všem v hale bylo tak nějak jasné, že skóre už bude jen a jen narůstat. „Ze začátku jim to moc nepadalo a my jsme naopak dávali lehké koše. Pak se to otočilo, holky z USK začaly hrát víc naplno a rozdíl se zvyšoval,“ komentovala Alena Huňková, v zápase autorka pěti bodů.

Na palubovce se prostřídaly úplně všechny hráčky, které byly na obou soupiskách k dispozici, na straně USK dokonce do jedné skórovaly.

„Náš trenér prostřídal celou lavičku, aby si úplně všechny holky to finále vyzkoušely,“ uvedla Huňková. „Síla USK je opravdu ohromná. Nám se rozhodně nepodaří každý den, abychom si zahrály proti špičkovému klubu Euroligy,“ dodala.

Nymburk je letos na svém vrcholu, vyhrál Český pohár a z ligy uzme stříbro. A za rok? „Zatím nevíme, co a jak bude. Ale bylo by fajn tyhle mety obhájit,“ přeje si Huňková.The Baby Gang: Když se vám narodí dvojčata
The Baby Gang: Když se vám narodí dvojčata

Představte si, že jste mladý pár, rozhodnete se pro miminko a narodí se vám dcerka. Po chvíli se shodnete, že by malá měla mít sourozence, ale namísto jednoho jí dopřejete hned tři. A všechny tři naráz

Najdete na iDNES.czmobilní verze