Finále si zahrají CSKA a Philadelphia

• 3
Kolín nad Rýnem - Turnajem dvou týmů z NBA a dvou nejlepších týmů Euroligy vrcholí v německém Kolíně NBA Europe Live. Ve včerejších "semifinálových" zápasech porazilo CSKA Moskva Maccabi Tel Aviv 90:81 a Philadelphia vyhrála nad Phoenixem 103:100, přestože ve třetí čtvrtině už prohrávala o 22 bodů.

CSKA MOSKVA - MACCABI ELITE TEL AVIV 90:81

Vítěz Euroligy potvrdil, že je v úvodu sezony ve velké formě. Po jasných výhrách nad Chimki Moskva a Los Angeles Clippers v minulém týdnu dokázal zvítězit i v repríze jarního finále Euroligy z pražské Sazka Areny.

Proti přebudovanému týmu Maccabi (odešli Parker, Baston i Solomon) rozhodlo CSKA už ve druhé čtvrtině šňůrou 16:2. Ve velké pohodě je uzdravený pivot David Anderson, který výrazně pomohl k poločasovému vedení 49:33.

Maccabi ve druhé půli náskok téměř dotáhlo, ale Trajan Langdon trefil za stavu 67:64 důležitou trojku a pak se blýskl Matjaz Smodis, který nastřílel 8 z 12 dalších bodů CSKA. Tým z Moskvy tak znovu získal dvouciferný náskok (82:70) a až do konce si s přehledem držel minimálně osmibodový náskok.

Smodis nakonec nastřílel 24 bodů, Anderson přidal 19 a Langdon 17. Solidní výkony předvedli i Van Den Spiegel (12 bodů) a Theo Papaloukas (10 asistencí). "Hráli jsme dnes dobře po tlakem," prohlásil spokojený kouč Ettore Messina. "Tenhle zápas byl pro nás důležitější než zítřejší finále, protože jde o naší pozici v Evropě. Nejsem si jist, jak budeme zítra hrát, protože naše základní pětka vydala hodně sil, náhradníci tentokrát moc nepomohli..."

Za Maccabi nastřílel Lioir Elyahu 21 bodů (střelba 9 z pole), rozehrávač Will Bynum přidal 18 bodů.

PHILADELPHIA 76ERS - PHOENIX SUNS 103:100

Dlouho se zdálo, že Phoenix jednoznačně kráčí do finále, když ve třetí čtvrtině vedl už o 22 bodů, ale závěr Suns zřejmě trochu podcenili a náhradníci Philadelphie předvedli senzační obrat. Sixers vyhráli přelom třetí a čtvrté čtvrtiny 36:13, do té doby skvěle střílející Suns zaznamenali za poslední čtvrtinu jen 11 bodů a finále si tak zahraje Philadelphia.

Dvojnásobný MVP ligy Steve Nash ještě poslal minutu a půl před koncem Suns do vedení 100:98, ale Andre Iguodala snížil jednou šestkou, a poté co Suns minuli 2 trojkové pokusy, obrat dokonal nováček Rodney Carney (č.16 draftu), který trefil klíčovou trojku zhruba 10 sekund před koncem (102:100).

Na druhé straně minul Leandro Barbosa další střelu zpoza trojkové čáry a při doskoku byl faulován Rick Brunson, který 0,7 sekundy před koncem jednou šestkou uzavřel skóre.

Nejlepším střelcem utkání byl s 29 body Allen Iverson (9/19 z pole), a to přesto, že už ve druhé půli téměř nehrál. V ní naopak střelecky zářil Kyle Korver (20 bodů), Carney přidal za 25 minut 14 bodů. Chris Webber nastřílel 17 bodů, když trefil 8 ze 14 střel, Andre Iguodala nasbíral double-double 11 bodů a 10 doskoků.

Za Phoenix nastřílel Shawn Marion 25 bodů (10/20 z pole), Barbosa nastřílel 20 bodů a Nash přidal 15 bodů a 9 asistencí. Boris Diaw téměř dosáhl triple-double, když zaznamenal 10 bodů, 12 doskoků a 8 asistencí.