Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Finále Davis Cupu není úspěch svazu, říká Petr Korda

tenista Petr Korda | foto: Marek Navrátil

16 2009
Autem právě uháněl po floridské dálnici, za dcerou na golf. "Máme tu slunečno, 22 stupňů, co víc si můžu přát," hlásil do telefonu Petr Korda, vítěz tenisového Australian Open 1998. Už brzy za ním dorazí na jih USA i Radek Štěpánek, na Floridě budou ladit formu před vrcholem sezony.

Na Davis Cup do Španělska potom s Radkem přiletíte?
Na to snad ani nebudu odpovídat. Já pozvaný nebyl.

A kdyby vás pozvali?
Radši tu dobře připravím Radka.

Co je na samém konci sezony těžší: dát dohromady jeho psychiku, nebo unavené tělo?
Radek to tělo zase tolik unavené nemá. Měl velkou díru uprostřed sezony, dlouhé zranění, problémy s nohama. Po únorovém Memphisu, kdy hrál fantasticky, přišla vlažná doba a s ní horší až mizerné výkony. Chytil se teprve na US Open. Takže unavený je víc psychicky než fyzicky.

Přitom v Davis Cupu je hlava ještě důležitější než na turnajích, ne?
Určitě. Navíc tohle finále bude pro kluky trochu jinačí. Čím? Tím, že by k němu měli přijít co nejuvolněnější. Kdyby přišli s velkými představami, tak by je to tentokrát ubilo. Vždyť ani jeden z nich ještě tak významné finále nehrál.

Když vám Radek volal z turnaje v Paříži, jaký jste z něj měl pocit? Že je na Davis Cup pozitivně naladěný?
My se bavili o Paříži, ne o Davis Cupu. Nebudu ho zatěžovat něčím, co nastane za tři týdny. Až dorazí, budeme se na finále připravovat. Už pro něj máme s Markem Všetíčkem (kondiční trenér) tréninkový plán.

Líbilo se vám, jak hrál v Paříži?
Řeknu to jinak: Jsem rád, že po mnoha letech nás konečně víc poslouchá a využívá naše rady.

To jste tvrdil už zkraje sezony: Že konečně pochopil, co od něj chcete.
Jenže po Memphisu to zase rychle zapomněl. Až nyní mohu být zase spokojený. I když vím, že stále má velký prostor ke zlepšení. Já se nikdy dřív netajil tím, že Radek využívá jen 40 procent svých schopností.

Teď je to 60 procent? Nebo 70?
Je u 60. Kdyby už byl na 70, tak bych, jak říká Šmíd (vítěz Davis Cupu 1980), seděl pod palmou a kouřil doutník.

Na čem chcete nejvíc zapracovat?
Na té hlavě, ta v tenise všechno táhne a rozhoduje. Když si Nadal nevěří, ani on nehraje moc dobře. Ale když teď vyhrál dva prohrané zápasy, nahodilo ho to. U Radka platí totéž.

Podle sázkových kanceláří budou Češi outsidery. Co tomu říkáte?
Že každý zápas začíná za stavu 0:0. O Radka strach nemám, spíš o Berdycha, který byl zraněný, dlouho nehrál a teď se hledal. Doufám, že se dá zdravotně dohromady. Aby porazili Španěly, musí být oba stoprocentní.

V Davis Cupu bývá často žebříček postavený na hlavu, vy sám jste v něm porazil Samprase. Jaké jsou předpoklady pro takové senzace?
Musí fungovat chemie celého týmu a musíte mít hráče-tahouna, který dokáže uklidnit i poradit. Tím Radek je. Pro něj i pro Berďu je Davis Cup momentálně asi největší možností, jak v tenise uspět na vysoké úrovni. Protože na ty grandslamy to zatím moc nevypadá.

V lednu jste prohlásil, že nastala krize a temná éra českého tenisu. Změníte po postupu do finále Davis Cupu názor?
Ne, neustoupím od něj. Seniorský tenis a profíky do toho nepočítám. Holky dělil jeden balon od finále Fed Cupu. Davis Cup je fantazie. Ale jinak? Ten dlouhodobý proces je špatný. Kde máte mladou generaci? Kdysi mi říkali: Lojda je obrovský talent. Pak se nadlouho vytratil, až teď se trochu prosadil na challengerech. Jenže to je strašně málo. Byl jsem se na US Open podívat na našeho juniora Urbánka, strašně se snažil, ale po prvním kole jel domů. Navíc je jen jeden, v juniorech potřebujete další tři dobré – a ti nejsou. Rozhodně nemíním svá slova brát zpátky.

Ivo Kaderka, prezident svazu, vám je na dálku mnohokrát vyčetl.
A říkal, že český tenis je vepředu. Ano, na jednu stranu pravdu má, v Davis Cupu a Fed Cupu. Ale já se bavím o juniorském tenise a o tom, co je pod ním – což je slabota. Ani úspěch v Davis Cupu není úspěchem svazu. A myslím si, že kdyby nebyl kolem tenisu pan Černošek, tak pan Kaderka by se některými věcmi jen těžko mohl prezentovat.

Sledoval jste nedávnou "dopisovou aféru", týkající se nedůstojného pozvání vítězného týmu z roku 1980 na letošní finále?
Odpovím vám takhle: Pokud je pravda, jak jsem slyšel, že pan Kaderka je kandidátem na post šéfa Sazky, tak mu přeju, ať se stane velkým šéfem Sazky a není už prezidentem tenisového svazu. Protože to by českému tenisu hodně pomohlo.

Vadí vám, jak se s bývalými daviscupovými šampiony v Česku zachází?
Je to velká ostuda a tragédie českého tenisu. I Radek se těšil, jak je tam všechny čtyři uvidí. Teď ho zbytečně vyvádí z klidu, že se ho na to stále někdo ptá. Bohužel, situace se vyhrotila do míst, kde se s tím nedá nic dělat. Český tenis už potřebuje něco jiného než pana Kaderku.

Co potřebuje?
Nový vzduch. Aby mohl těžit ze znalostí bývalých hráčů. Ať už bude někdo milovat nebo nenávidět pana Kodeše, když pan Kodeš začne hovořit, já sedím, držím hubu a poslouchám. Nejenže něco dokázal, hlavně o tom tenise něco ví. Podívá se na hráče a přesně řekne, co dělá za chyby. Proto je například francouzská federace tak úspěšná, protože ve Francii se kolem tenisu pořád točil Noah, Forget a další hvězdy – a prezidenti jejich svazu je pořád zvali a chtěli. Zato v Česku? Jen si vezměte, kolik hráčů, co v minulosti něco dokázali, u nás mělo po kariéře se svazem problémy, od Kodeše až po mě. I když jen v panu Kaderkovi to není. Těch viníků by se našlo víc.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze