Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Trapas při Czech Bowlu? Zní i v USA. Americký fotbal ale reagoval se ctí

Momentka z finále české ligy amerického fotbalu - (zleva) Matěj Reinvart z Panthers, Jan Dundáček z Panthers, Lukáš Boucký z Lions. | foto: ČTK

26 2016
Zatímco většina sportovních fanoušků v Česku neměla o tom duelu ani ponětí, v dalekých USA si o něm přečetli. Sobotní Czech Bowl, tedy finále zdejší ligy v americkém fotbalu, přineslo takovou kuriozitu, že se o ní rozepsali i na oficiálním webu zámořské NFL.

Aby se o českých borcích ve zbroji mluvilo v zemi šišatému míči zaslíbené, znělo dosud jako potrhlé sci-fi. Toto ovšem není druh reklamy, o který by progresivně se rozvíjející sport zrovna stál.

„Máte pocit, že měl váš tým smůlu? Seznamte se s Prague Lions,“ zní titulek článku z nfl.com. Nepojednává však ani tak o strhujícím souboji, kterým střetnutí pražských celků Black Panthers a Lions bylo, jako o hráčském i rozhodcovském zkratu v samotném závěru.

Lions prohrávali s obhájcem titulu 9:10, když se odhodlali k poslední zoufalé akci, kterým byl dlouhý hod směrem k soupeřově end zóně. Stačilo, aby míč spadl na zem, a bylo by po zápase, bránící Jan Dundáček jej však v zápalu boje (zbytečně) zachytil a utekl s ním do end zóny. Teprve tam se s šiškou vrhl k zemi.

Rozhodčí se o dva yardy přehlédli

Tím se nevědomě dopustil takzvaného „safety“, které by se příznivcům klasického fotbalu či hokeje dalo volně vyložit jako vlastní gól. Měly následovat dva body pro Lions, kteří by tak zvítězili 11:10, což také naznačovali rozhodčím.

Ti však v nastalém zmatku vytasili výjimku z pravidel - podle nich Dundáček (paradoxně jednoznačně nejlepší český hráč tohoto sportu posledních let) do vlastní end zóny doběhl vinou vlastní setrvačnosti a v takové chvíli se safety nepočítá.

Bylo to ale chybné rozhodnutí: výjimka lze uplatnit pouze v momentě, kdy hráč zachytí míč do pěti yardů od své end zóny, zatímco opora Black Panthers se šišky zmocnila sedm yardů od ní.

Vzhledem k tomu, v jaké chvíli k přehmatu došlo, a také proto, že byl jasně viditelný díky přenosu České televize, způsobil logicky bouři. Black Panthers dobyli titul omylem rozhodčích. „Každý zažil nějaký ten hororový příběh, ale můžete se cítit požehnáni, že jste se v neděli neprobudili jako fanoušci Prague Lions,“ glosuje situaci autor článku na webu NFL Dan Hanzus.

Příklad klasickému fotbalu: sebereflexe a žádný brekot

Jistě, byl to trapas. Ale s výsměchem vůči českým nadšencům do amerického fotbalu byste měli vyčkat. Rozhodčí zodpovědný za chybu i šéf sudích České asociace amerického fotbalu se k situaci postavili chlapsky a oba vzápětí rezignovali.

A to přesto, že posoudit situaci v rychlosti přímo na hřišti nebylo nic snadného. „Ty dva yardy běžící hráč uběhne za 0.2 až 0.3 sekundy a jakkoliv se to pro někoho, kdo to nikdy nemusel řešit, zdá být nepochopitelné, tak to od televize vypadá o něco jednodušeji než přímo ze hřiště,“ napsal ve svém prohlášení předseda komise rozhodčích Michal Rosíval. Zároveň však zmínil: „Nebudu nikoho obhajovat, chyba byla zcela zřejmá.“

Se ctí nešťastnou situaci ustál i poražený celek Lions, který ovládl frustraci a zdržel se jedovatých komentářů.

Je to ostrý kontrast s mírou (ne)sebereflexe, jakou po svých skandálních rozhodnutích dlouhodobě předvádějí čeští sudí a jejich šéfové v „evropském“ fotbalu, či s uplakanými výlevy mužstev, která ve stejném sportu zažila od rozhodčích mnohem menší příkoří než právě Lions.

Český americký fotbal tak svému nesrovnatelně většímu „bratranci“ ukázal, jak se vyrovnat s aférou. I přes hořké vědomí, že za oceánem se při čtení zprávy o Czech Bowlu potutelně smějí.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze