Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Fidea zatím odmítá Štybarův odchod z týmu. A za zradu na svou hvězdu plive

13 2010
Přestup Zdeňka Štybara na silnici asi neproběhne jen tak. A ještě vůbec není jistý. "Mám v to absolutní důvěru," říká sice Patrick Lefevre, manažer profesionální stáje Quick Step. Z cyklokrosového megatýmu Fidea, kde je aktuální mistr světa zaměstnán, ale zaznělo: Vaši první nabídku odmítáme.

Šéf Fidei Hans Van Kasteren se nedávno v belgických médiích nechal slyšet, že Quick Step nabídl půl milionu za Štybarův podpis.

"Nabízí 525 tisíc eur. Myslím, že je to spousta peněz a cena, za kterou jsem ochotný svolit k přestupu," citovala manažera stránka velonation. "Na jednu stranu jsem šťastný. Ještě před měsícem jsme si mysleli, že Zdeněk je bůh, ale teď to vypadá, že je jako každý jiný - z masa a kostí. Zapomněl, že když nesvítí sluníčko, přichází déšť."

Cyklokrosový manažer tak narážel na to, že v poslední době je závodník ze Stříbra mimo závody vinou zraněného kolene. A do Štybara, který ho plánováním odchodu zradil, se pustil zostra.

"Zdeněk není Belgičan, takže jeho hodnota je omezená. Dostal jedinou nabídku, takže buď měl příliš vysoké nároky, nebo není tak populární, jak si myslel," pokračoval Van Kasteren. "Rozhodnutí, jestli ho pustím, už jsem udělal. Ale ještě ho nezveřejním, to udělám až někdy před koncem roku."

Lefevre částku nechtěl komentovat. Je to čisté soukromá věc, bránil se.

"Udělal jsem nabídku, ale tým ji odmítl, takže nic ještě není jisté," řekl Lefevre pro server cyclingnews. "Nikdy nemluvím o cifrách, jestli to někdo jiný chce dělat, záleží jen na něm. Můj styl to ale není."

Štybarův kontrakt s Fideou vyprší na konci února. Už je tak jen otázkou týdnů, aby si ujasnil budoucnost. Lefevre ji ale vidí v barvě: Štybar by mohl závodit v silničním pelotonu, v cyklokrosu a dokonce i na horských kolech na olympiádě 2012, plánoval týmový boss.

"Cyklokros má v Belgii ohromnou podporu a spousta mých sponzorů jsou Vlámové, ten sport je hodně vidět v televizi i v novinách," tvrdil Lefevre. "Zdeněk chce vyzkoušet i závod XC v Londýně a chtěl zkusit i závody na silnici. Tuhle příležitost mu můžeme poskytnout a můžeme mu dát šanci v kratších etapových závodech."

Štybarův přestup se začal rýsovat poté, co Lefevre zajistil velkého českého investora. Vstup miliardáře Zdeňka Bakaly do týmu má zajistit jeho fungování na minimálně dva roky.

Tým Quick Step se původně poohlížel po Peteru Saganovi a Romanu Kreuzigerovi. Pak ale zájem padl na Štybara.

"Udělal jsem nabídku, ale Hans má šanci ji odmítnout," přiznal Lefevre. "Pak by Štybar zůstal tam, kde je. Někteří lidé rádi hrají hry, když přijde řeč na peníze. Každý si mohl přečíst, že jsem získal investora, a tak si myslí, že můžu hodně utrácet. Jenže já svoje chování nezměním jen proto, že mám nového sponzora."

Působivou částku Lefevre nabídl s výhledem na to, co by mohl Štybar dokázat v jarních klasikách.

"Před dvěma lety se říkalo, že Tomu Boonenovi platím dva miliony eur," vyprávěl Lefevre. "Je jednoduché vymýšlet si čísla, je to stejné jako s údajnými pěti miliony pro Alberta Contadora. U Štybara ale musíme počkat a být trpěliví."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze