Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Fenclová míří na olympijskou regatu s „belgickým“ větrem v plachtách

Jachtařka Veronika Fenclová na závodech Světového poháru v Miami. | foto: ČTK

12 2010
Na čínskou olympijskou regatu se smolně nekvalifikovala. Ale směr, jakým se Veronika Fenclová vydala před dvěma lety, nabývá nových kontur a kariéra nejlepší české jachtařky minulého roku zase nové obrátky. S pomocí olympijského stipendia získá devětadvacetiletá závodnice vítanou pomoc.

"V jachtingu se každý peníz hodí. Půjde to na trenéra," rozhodla se. Kouč Jakub Kozelský od ní za to, že se jí intenzivně věnoval, nedostával nic. "Teď bude mít plat," dodala spokojeně Fenclová k měsíčnímu příspěvku 700 dolarů z programu Olympijské solidarity.

V jejím případě je načasování olympijské finanční injekce perfektní. V sobotu totiž jachtařka zahajuje přípravu na novou sezonu v Las Palmas: "Na Kanárech jsme byli už loni, moc se nám tam líbilo. Je tam moc dobrý klub se zázemím a příjemnými lidmi, zároveň tam pěkně fouká."

A co víc, už druhým rokem není členka pražského Tatranu na přípravu sama. Trénuje spolu s belgickým týmem, který tvoří osm mužů a jedna z jejích velkých soupeřek Evi Van Ackerová.

Veronika Fenclová a Michael Maier byli v pražském Yacht Clubu CERE vyhlášeni nejlepšími českými jachtaři roku 2009.

Veronika Fenclová a Michael Maier byli v pražském Yacht Clubu CERE vyhlášeni nejlepšími českými jachtaři roku 2009.

"Ona je lepší v silném větru, což já právě potřebuju zlepšit na olympijskou kvalifikaci v Perthu, kde má hodně foukat. Dobře se doplňujeme, já jsem lepší ve slabším větru. Kluci mají stejný trénink jako my a v silném větru jsou ještě lepší, mají větší sílu. Ve větší skupině můžeme trénovat rozjížďky, ne jenom nějaký testing," vypočítala Fenclová výhody.

Zároveň vyvrátila zdání, že by belgický jachting byl o tolik bohatší než český: "Klukům to platí rodiče a ta holka je v top 10 sportovců Belgie a má podporu jejich olympijského výboru."

Fenclová byla v letošním ročníku Světového poháru celkově druhá a vylepšila o dvě místa své loňské umístění. Páté místo obsadila v závodě, který hostil anglický Weymouth, budoucí dějiště olympijských soutěží.

Místopředseda ČOV František Dvořák a člen MOV Jan Železný s majiteli olympijských stipendií pro rok 2011 - v bílých tričkách.

Místopředseda ČOV František Dvořák a člen MOV Jan Železný s majiteli olympijských stipendií pro rok 2011 - v bílých tričkách (nahoře zleva): Zuzana Hejnová, Monika Míčková, Lucie Grolichová, Denisa Čvančarová, Jaroslav Hatla, (zleva dole): Vendula Frintová, Kristýna Pálešová, Petr Frydrych, Veronika Fenclová.

"Zatím jsme tam byli čtyřikrát, dvakrát na závodě plus nějaké tréninky s týmem. Vlakem je to hodina a půl z Londýna," osvědčila česká jachtařka dobrou znalost prostředí, kam se v příštím roce opět podívá na testovací předolympijskou regatu.

Nejdůležitější závod ji však čeká za třináct měsíců na samém konci sezony, o poznání delší než byla ta letošní. "Tam budu všechno směřovat," dodala pevně Veronika Fenclová ke zmíněné olympijské kvalifikaci v australském Perthu.Najdete na iDNES.czmobilní verze