Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Venku prší a Mirka zavírá oči. Jak poslední rána dorazila Federera

Roger Federer odchází poražený ze semifinálového zápasu Australian Open proti Novaku Djokovičovi. | foto: Reuters

28 2016
Uběhlo padesát minut a než Roger Federer stačil přijít na to, kde vlastně spáchal chybu, mezi rukama mu proklouzly už dva sety. „Musím zastavit to krvácení!“ hučel do sebe. Sebral se, vyškubl favoritovi třetí sadu a táhl do bitvy. Až do chvíle, než přišla Srbova poslední rána.

Federerovo povstání mělo sílu. Z beznadějného odpadlíka, který uhrál za dva sety tři gamy, se vyškrábal do postavení, kdy světovou jedničku přehrával. „Neudělal jsem nic špatně, pořád jsem hrál hodně, hodně dobrý tenis,“ líčil pak Djokovič.

Melbournská aréna Roda Lavera se třásla nadšením a hnala vyměněného Federera za vyrovnáním. Dobrý servis, útok a soupeř vyhazuje míč do autu. Zatnutá pravačka. Třetí set jasně patřil Švýcarovi. Kdy jindy využít výjimečné slabosti tenisového vládce, než právě teď? Jenže venku začíná pršet...

„Jasně, neměl jsem radost. Ale oba jsme počítali, že se to může stát. Nemyslím si, že to byla chvíle, kdy se zápas rozhodl,“ tvrdil na tiskové konferenci Federer.

Djokovič se však přestávce vrátil zpět do obvyklé formy. „Znovu jsem dobře servíroval. Byl jsem trpělivý,“ popisoval.

Novak Djokovič v semifinále Australian Open
Roger Federer v semifinále Australian Open
Novak Djokovič se převléká v semifinálovém souboji proti Rogeru Federerovi na...

Tenisté museli čekat přes patnáct minut, až se nad kurtem zatáhne střecha. Svaly vychladly. Emoce opadly. Ač Federer neztratil nabyté sebevědomí, Djokovič najednou vracel míče přesněji. „Může získat set zničehonic, protože skvěle returnuje, asi jako Andre Agassi,“ ocenil Federer soupeřovy schopnosti.

Servis si 34letý Švýcar držel až do hořké osmé hry, v níž předvedl nejlepší výměnu večera, ale také přišel o finále. Za stavu 15-30 dostihl lob, těsně nad zemí ho vrátil na druhou stranu, odvrátil smeč a pak vytáhl fantastický bekhendový prohoz. Djokovič nevěřícně zíral. Publikum spontánně vstalo aplaudovalo. Federer zářil.

„Kam patří do žebříčku nejlepších bodů?“ ptali se ho pak novináři. „Top 100,“ usmál se tenista, ale musel dodat. „Byl to skvělý moment a úžasné ovace, ale přál bych si, aby mi to pomohlo k lepšímu výsledku.“

Fotogalerie

Hned další výměna totiž srazila Federerovo nadšení k nule.

Stál připravený na volej na síť, jenže míček brnkl o pásku a přeskočil raketu. „To mě uklidnilo hodně rychle,“ přiznal. Najednou z vrcholu euforie stál jeden míček před ztrátou vlastního servisu a téměř neřešitelným skóre 3:5 ve prospěch srbského obhájce titulu.

Djokovič se těšil: „Věděl jsem, že příležitost přijde.“

Diváci zmlkli. Napětí ve šlágru turnaje vrcholilo. Federerova manželka a bývalá tenistka Mirka si schovala oči do dlaní. Také ona dobře věděla, o co se hraje. Udělala správně. Švýcar zkazil první servis a dokonale se mu nepovedl ani druhý. Djokovič mu vrátil do kurtu nechytatelnou ránu, která dorazila načatý rozklad.

„Když je na vlně, je těžké s ním něco udělat. Platí to po celou jeho kariéru. Vždycky, když vede, hraje potom výborně,“ zmínil Federer.

Po prvních dvou setech věděl, že musí krvácení zastavit. Teď už bylo příliš pozdě.Najdete na iDNES.czmobilní verze