Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Favorité podléhali černým koním

9 2000
P r a h a -
Tak divoký závod mistrovství světa jako při Becherovka Grand Prix České republiky dosud plochá dráha nepředvedla. Favorité se ještě nerozkoukali po zimním spánku, kdežto kandidáti slávy se nemohli dočkat prvního velkého startu. O půl motocyklu vyhrál velké finále Američan Billy Hamill, před rokem a půl po těžkém pádu zralý na invalidní vozík. Těsně porazil Angličana Marka Lorama, který měl být v nemocnici pro změnu nyní, protože si před týdnem při domácím ligovém střetnutí poranil klíční kost i kolenní vazy. "Normálně bych dva tři týdny odpočíval, ale kvůli Grand Prix to nešlo," pravil Loram." Po tom, co se mi předloni stalo, jsem měl asi největší motivaci," řekl zase exmistr světa Hamill, tovární jezdec značky GM, který porazil ve finále tři konkurenty od Jawy, jejíž motocykl vyhrál spolu s křišťálovou trofejí. Stadion na pražské Markétě, s téměř deseti tisíci převážně polských fanoušků, hučel blahem, přestože z osmičky nejlepších plochodrážníků loňské sezony se do čtyřčlenného finále nedostal nikdo. Idol ochozů, vicemistr světa Tomasz Gollob, jel pouze finále útěchy, v němž porazil svého rivala, světového šampiona posledních dvou sezon Tonyho Rickardssona. Švéd dal o sobě vědět pádem hned ve své první jízdě, kdy jako jediný z aktérů večera skončil bezpečně na nafukovacích vacích nových bariér. Domácí diváky držel dlouho ve varu Antonín Kasper, v sedmatřiceti letech nejstarší mezi čtyřiadvaceti startujícími. Vyhrál obě své úvodní rozjížďky tak přesvědčivě, že ještě před cílem stihl udělat vítězné gesto. Po prohře s Gollobem a americkým duem Hancock, Hamill opět vyhrál následující opravu. Jenže v existenční, drsné 19. jízdě večera skončil za Gollobem, Rickardssonem a dalším Švédem Gustafssonem až čtvrtý a byl vyřazen. Po loňském 5. místě z Prahy na něho teď zbyla 11. dělená příčka. "Ne, zklamaný nejsem. Myslím, že mohu být spokojený," řekl Kasper, který musel nahrazovat výpadek dvou domácích jezdců, startujících na divokou kartu. O tři roky mladší Bohumil Brhel i nováček závodu, čtyřiadvacetiletý Michal Makovský, skončili v obou svých jízdách vždy poslední. Makovského navíc jednou postihl defekt. "Brhel je zkušený, jezdí deset let v Anglii, ale Grand Prix je úplně jiný závod, tvrdý na psychiku," poznamenal Kasper. Triumfátor Hamill, před závodem opatrně označovaný za jednoho z černých koní, se mezitím zabydloval v nečekané pozici favorita letošního titulu. "Kdepak, žádný favorit," bránil se. "Nazývejte mě pořád černým koněm. Tenhle titul se mi moc líbí."

Výsledky: 1. Hamill (USA), 2. Loram, 3. Louis (oba Brit.), 4. Wiltshire (Austr.), 5. Gollob (Pol.), 6. Rickardsson, 7. M. Karlsson (oba Švéd.), 8. Stonehewer (Brit.)... 11. - 12. Kasper a Hancock (USA), 23.-24. Makovský a Brhel.

Grand Prix celkově: 1. Hamill 25 bodů, 2. Loram 20, 3. Louis 18, 4. Wiltshire 16, 5. Gollob 15, 6. Rickardsson 14... 11. - 12. Kasper 7, 23.-24. Makovský a Brhel po 1.

Další závody: 3. června Švédsko (Linköping), 1. července Polsko (Wroclaw), 29. července Anglie (Coventry), 2. září Dánsko (Vojens), 23. září Polsko (Bydhošť).
Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze