Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Farfus vede šampionát cestovních vozů

13 2006
Valencia - Nečekaný úspěch Brazilce Augusta Farfuse s vozem Alfa Romeo na okruhu ve španělské Valencii znamenal změnu ve vedení světového šampionátu cestovních vozů. Mnoho štěstí nepřineslo domácí prostředí značce Seat, ale největším smolařem se stal dosavadní vedoucí muž mistrovství Andy Priaulx, který v posledních čtyřech závodech vybojoval jen pouhý jediný mistrovský bod.

Dosavadní vývoj ve MS cestovních vozů je plný zvratů a neočekávaných situací. Ještě po závodech v Brně trůnil na čele průběžné klasifikace Andy Priaulx s vozem BMW a vše nasvědčovalo tomu, že má našlápnuto na zisk druhého světového titulu.

Pak však přišly dva smolné závody v Turecku, ve kterých Priaulx nezískal ani bod a především rázný nástup Seatu a Gabriele Tarquiniho, který se rázem dostal s minimálním odstupem jednoho bodu za Priaulxe. Poslední klání ve Valencii pak připravilo fanouškům další překvapení a situací ještě více zamíchaly. 

Španělský závod sliboval napínavé drama již před začátkem. Charakteristika okruhu měla podle všech předpokladů vyhovovat vozům BMW a domácí prostředí zas bylo očekávanou výhodou pro stále se lepšící Seat. Avšak již první tréninky přinesly nečekané překvapení v podobě rudých vozů Alfa Romeo.

Brazilský jezdec Farfus si totiž s pomalu odepisovanou alfou bez problému zajistil v kvalifikaci pole position a postavil se tak při nedělním prvním závodě na čelo startovního pole. Vybojovanou výhodu nakonec v samotném závodě bez větších komplikací proměnil i v nečekané prvenství.
 
Druhý závod, provázený mnoha kolizemi, sice opanovaly vozy favorizovaného BMW, jejichž jezdci obsadili celé stupně vítězů, ale opět mezi nimi chyběl nešťastný Andy Priaulx. Ten kvůli nehodě první závod nedokončil a ve druhém se mu poté, co se musel prokousávat celým startovním polem, podařilo vybojovat alespoň jeden mistrovský bod.

Ale to mu k udržení vedoucí pozice v mistrovství nakonec nestačilo. Na pátém místě protnul cílovou pásku Farfus s alfou a nečekaně se tak díky tomu bodovému přídělu ocitnul na čele průběžného hodnocení.

"Po tomto víkendu a po zisku vedení v mistrovství jsem maximálně spokojený," radoval se Farfus. "Měl jsem v obou závodech hodně nedotáčivý vůz, ale je to má práce, a tak jsem se s tím musel vyrovnat. Snažil jsem se jet  čistě a hladce, jak jen to bylo možné, protože jsem si byl vědom stavu svých pneumatik. Všechno ale dobře dopadlo a navíc jsem měl štěstí, že se mi podařilo ve druhém závodě vyhnout těm mnoha nehodám."

Spokojeností zářil i vítěz druhého závodu Jorg Müller. "Jestli jsem očekával, že budu dnes na této pozici? Po včerejší kvalifikaci asi ano, protože můj vůz navzdory zátěži fungoval skvěle. Je až neuvěřitelné kolik jezdců má ještě před posledním závodem šanci na titul. Je téměř nemožné tipovat si výsledek," uvažoval Jorg Müller.

Bez bodu zůstal tentokrát Tarquini. "V prvním závodě jsem měl nejprve kolizi s Priaulxem a těsně před koncem závodu pak ještě druhou s Coronelem, do které se zapletl i Rydell. Můj vůz byl po tom tak zničený, že nebyla žádná šance opravit ho pro druhý závod", mračil se Tarquini.

O mnoho lépe na tom však nebyl ani Priaulx: "Jediné pozitivní a pro mě velmi důležité je, že nyní nemám pro další závod velkou zátěž," reagoval Priaulx zamračeně na otázku jak hodnotí závod.

Jezdci se nyní přesunou do Číny. Za měsíc se zde totiž na městském okruhu v Macau uskuteční poslední dva závody seriálu. Ty s konečnou platností rozhodnou o novém mistru světa. Šanci na titul má stále ještě neuvěřitelných devět jezdců.  

Výsledky 1. závodu ve Valencii:
1. Augusto Farfus (Alfa Romeo 156) 28:20.311 min., 2. Luca Rangoni (BMW 320si) -0.743 vt., 3. Nicola Larini (Chevrolet Lacetti) -2.268, 4. Salvatore Tavano (Alfa Romeo 156 ) -6.397, 5. Peter Terting (SEAT Leon) -7.698, 6. Jorg Müller (BMW 320si) -8.593, 7. Duncan Huisman (BMW 320si) -14.414, 8. Alain Menu (Chevrolet Lacetti) -14.738. 

Výsledky 2. závodu:
1. Jorg Müller 23:15.498, 2. Huisman - 0.861, 3. Rangoni -1.485, 4. Larini -2.395, 5. Farfus -4.435, 6. Yvan Muller (SEAT Leon) -11.324, 7. Dirk Müller (BMW 320si) -12.229, 8. Andy Priaulx (BMW 320si) -12.383.

Průběžné pořadí seriálu - jezdci:
1. Farfus (Bra.) 60 bodů, 2. Priaulx (V. Brit.) 59, 3. Jörg Müller (Něm.) 59, 4. Tarquini (It.) 57, 5. Rickard Rydell (Švé.) 54, 6. Dirk Müller (Něm.) 53, 7. James Thompson (Ang.) 49, 8. Yvan Muller (Fra.) 48, 9. Peter Terting (Něm.) 48, 10. Jordi Gené (Špa.) 36, 11. Alessandro Zanardi (Ita.) 26.

Autor:


Nejčtenější

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze