Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Podivuhodný příběh Mo Faraha: srdíčka radosti vystřídal dopingový vztek

VÍTĚZ. Mo Farah v euforii | foto: AP

10 2015
Rozzlobený, zklamaný, psychicky zničený zvedl telefon a volal do Ameriky: "Trenére, co je pravdy na těch nařčeních?" Mohammed Farah pobláznil před třemi lety olympijský Londýn, předloni zase světový šampionát v Moskvě a „srdíčkovým“ gestem vždy slavil, že je nejlepší pod sluncem. Jenže radost z atletiky mu najednou bere dopingové obvinění jeho kouče Salazara. "Opravdu zuřím," řekl britský vytrvalec.

Ten pořad se jmenuje Catch me if you can (Chyť mě, pokud to dokážeš) a možná by se na první dojem zdálo, že půjde o nějakou sobotní reality show pro rodinné týmy. Jenže místo legrácek je to pořad o překvapivých zjištěních, o hledání kauz a teď i o dopingu. Dávném, možná nepodloženém, přesto tak zničujícím.

Investigativci britské stanice BBC zjistili, že Alberto Salazar porušil pravidla o zakázaných látkách a v roce 2002 nadopoval amerického běžce Galena Ruppa, kterému tenkrát bylo pouhých šestnáct let a který na olympiádě v Londýně 2012 doběhl právě za Farahem druhý v závodě na 10 000 metrů.

„Vědomě lžou!“ hájí se americký trenér a dopingové narážky popírá. Největší facky však schytává jeho svěřenec Farah, přestože neexistují ani náznaky toho, že by on sám byl nějak v nekalých praktikách namočen.

„Má reputace je ničena! Nic jsem neudělal a mé jméno je pošpiněno. Zabíjíte mě,“ prskal. „Jsem čistý atlet, jsem stoprocentně proti drogám a každý, koho chytí, by měl dostat doživotní zákaz.“

Dvojnásobný olympijský šampion by se měl připravovat na obhajobu dvou zlatých na šampionátu v Moskvě, měl by polykat kilometry a v neděli měl stát v Birminghamu na startu patnáctistovky při Diamantové ligy. Místo toho přiznal: „Jsem emocionálně a fyzicky vycucaný.“ A k závodu nenastoupil. „Omlouvám se všem, kdo si kvůli mě koupil vstupenku, ale nedokázal bych se soustředit.“

Dvaatřicetiletý Farah a Salazar trénují v USA, od roku 2011 sbírají všechny velké úspěchy spolu. Ale měl by ses od něj distancovat, slýchá nyní běžec snad ze všech stran, přesto navzdory výzvám neplánuje na spojenectví nic měnit. Prozatím.

„Mo, můžu to dokázat, jsou to jen nařčení, mám důkazy,“ uslyšel Farah v telefonu. „Ale další zprávy chci slyšet, co nejdřív to půjde,“ reagoval Brit a novináře v Birminghamu ujistil, že bude prvním, kdo od Salazara odejde, pokud se nařčení potvrdí.

Britská atletická asociace není pokračující spoluprací znepokojena, však také zdravotní a výživový program Faraha řídí a dohlíží i na jeho testy. „Mo nemá co skrývat,“ ujišťuje výkonný šéf svazu Neil Black. Šéf britských olympioniků Lord Coe zase hájí reputaci amerického trenéra: „Je prvotřídní. Znám ho 35 let.“

„Opravdu nad touto situací zuřím,“ pronesl Farah. „Není to ani správné, ani fér. Potřebuju vědět, co se děje. Jestli je to pravda, nebo ne.“

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze