Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Fantazie. Krasobruslařský teenager Březina je čtvrtý na světě

PATŘÍ DO ŠPIČKY. Krasobruslař Michal Březina nestačil na MS jen na trojici medailistů. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

25 2010
Turín (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Michal Březina rozjásal vyprodanou turínskou halu Palavela. Předvedl sedm trojitých skoků. Neupadl. Neudělal větší chybu. Byl vynikající. A na samém konci úmorně dlouhé sezony zaťal radostí pěsti.

"Chci sezonu dokončit se ctí," říkal před volnou jízdou na mistrovství světa. Dokázal mnohem víc. Loňský juniorský vicemistr světa už je čtvrtý mezi muži!

Po krátkém programu si polepšil o další příčku.

"Jsem tak spokojenej a nadšenej, že to ani neumím popsat. A ta úleva, ta je!" svěřoval se.

Rozhodčí ho obdarovali 236,06 body, osobní rekord si vylepšil o úctyhodných 12 bodů. Vyrovnal nejlepší umístění v historii České republiky na světovém šampionátu, jímž bylo 4. místo Tomáše Vernera z Tokia 2006.

V hledišti zavlály české vlajky, nejen v rukou jeho brněnského Fan Clubu, ale i v rukou Japonek. Podobně jako Vernera si ho zamilovaly.

Michal Březina bude od 10.40 hodin odpovídat on-line

Ptejte se již nyní

"Michale seš nejlepšííí," kdosi zakřičel, když se rozjížděl k volné jízdě na hudbu Američan v Paříži.

Šest trojitých skoků zvládl čistě, včetně dvou axelů. Jen při flipu v kombinaci si sáhl rukou na led, ovšem to byla drobnost, miniaturní piha na celkové kráse.

Čtverný skok zatím zůstal "u ledu", přestože ho v rozjížďce vykroužil par excellence.

"Myslel jsem si, že mě na něj už trenéři pošlou. Ale sledovali soupeře a viděli, že můj nejbližší konkurent Kozuka při čtveráku upadl a že oba Američané zajeli čistou volnou jízdu bez čtveráku. Proto takticky usoudili, že když pojedu na jistotu, mohl bych se posunout o jednu příčku. Ale za rok už ten čtverák v závodě bude, musí být," ujistil.

Daisuke Takahaši

Daisuke Takahaši

V opět extrémně vytopené hale se Březina obával, zda vydrží do konce s dechem. Povedlo se. "Při piruetách jsem trochu odpočíval a dojel jsem bez problémů. I když teď jsem unavený jak sviňa."

Jakmile se na světelné tabuli rozzářily známky, z tribun zazněl ozvěnou hromový pískot, největší pískot dne. Diváci jej chtěli vidět ještě výš, až na medailových stupních.

"To byla úžasná reakce, lidé byli skvělí," usmíval se. "Jen jsem nevěděl, jak je ztišit, protože jsem nechtěl, aby Daisukemu (Takahašimu) pískali na začátku jeho jízdy. Tak jsem si stoupl a uklidňoval je. Jsem moc rád, že se jim můj výkon líbil, to povzbudí psychicky."

Devatenáctiletý Čech byl nejmladším z elitní šestice mužů. Jeho čas má teprve přijít. Už za rok chce vystoupat na medailové posty, třeba hned na mistrovství Evropy v Bernu.

"Porveme se tam s Joubertem a s Tomášem (Vernerem) o zlato. Věřím, že už tam i Tomáš bude zase v plné síle."

Nejlepší nakonec platilo včera v Turíně. Mistrem světa mužů je poprvé v historii Japonec. Půldruhého roku poté, co si přetrhal vazy v levém koleni, pověsili Daisuke Takahašimu na krk zlatou medaili. Zasloužil si ji i přesto, že pokus o historickou premiéru čtverného flipa nedorotoval.

"Zato v tréninku ho zvládl famózního," viděl Březina.

Těšte se na krasobruslařský rok 2011. Od mladého Čecha i zkušeného Japonce přijdou velké věci.

výsledky

Mistrovství světa v krasobruslení v Turíně: Muži: 1. Takahaši (Jap.) 257,70 bodu, 2. Chan (Kan.) 247,22, 3. Joubert (Fr.) 241,74, 4. Březina (ČR) 236,06, 5. Abbott 232,10, 6. Rippon (oba USA) 231,47, ...26. Kaška (ČR) 50,55 - nepostoupil do volných jízd.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze