Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Zlomené obratle bolely. Ale ve žlutém nemohl Cancellara vzdát

Fabian Cancellara dojíždí do cíle třetí etapy Tour de France. | foto: Reuters

8 2015
Seraing (Od našeho zpravodaje) - Před startem úterní 4. etapy Tour de France se kolem něj u týmového autobusu tísnily desítky novinářů a natahovali ruce s diktafony. Aby zaznamenali, jak švýcarský veterán Fabian Cancellara snáší předčasný konec ve slavném cyklistickém závodu a s ním spojenou ztrátu žlutého trikotu.

Nečekalo se, že by Cancellara na start do belgického Seraingu dorazil. Den předtím se zapletl do ošklivého hromadného pádu, pochroumal si záda a i když etapu dojel, po ní zamířil rovnou do nemocnice. Dva zlomené obratle, tak zněla diagnóza, která potvrdila, že letošní Tour se ho už dál týkat nebude.

„Bojoval jsem do poslední chvíle. Co se dá dělat, je konec. Jsem hodně zklamaný,“ říkal Cancellara, ale zlomeně nevypadal. Občas se během rozhovoru i usmál.

Věděl jste už v cíli třetí etapy, že pro vás závod skončil?
Spíš až v nemocnici. Čekal jsem na vyšetření, abych přesně věděl, co se stalo. Když jsem pak viděl výsledky rentgenu, uvědomil jsem si, co to znamená. Nebyl to dobrý pocit, zvlášť, když v březnu během klasiky v Harelbeke se mi stalo to samé.

Fotogalerie

Takhle jste si asi konec na Tour nepředstavoval...
Jo, čekal jsem něco trochu jiného. Myslel jsem si, že poté, co získám žlutý trikot, ho budu bránit, místo toho jsem musel bojovat s bolestí. Spadnout na silnici v rychlosti kolem pětasedmdesáti kilometrů za hodinu, to fakt není nic příjemného.

Dojet etapu se dvěma zlomenými obratli, to muselo šíleně bolet. Jak jste to dokázal vydržet?
Bolest byla opravdu docela velká. A čím výš jsme stoupali, tím to bylo horší. Trochu jako na horské dráze, ale nedalo se nic dělat, jel jsem dál.

Vážně vás nenapadlo závod hned zabalit?
Měl jsem k tomu blízko. Ale řekl jsem si: Mám žlutý trikot, aspoň na jeden den jsem ho získal. Nechtěl jsem se vzdávat, bojoval jsem.

Rozhodčí po pádu závod neutralizovali. To bylo asi správné rozhodnutí, že?
Určitě. Bylo to v zájmu bezpečnosti celého pelotonu, protože po tom karambolu nebyla nablízku žádná sanitka, nikdo, kdo by mohl zraněným hned pomoct. O tom, že bylo rozumné závod přerušit, nemá cenu vést žádné diskuze.

Budete se dívat na zbytek Tour?
Nevím. Teď jsem se ještě chtěl stavit za kluky z týmu, podpořit je pro další etapy. Ale pro mě je konec, teď pojedu domů. Co budu dělat, to fakt nevím. Samozřejmě budu trávit čas s rodinou a pokusím se co nejdřív uzdravit. Nečekal jsem tak rychlý konec, takže teď si budu muset vymyslet nějaký program na prázdniny.Najdete na iDNES.czmobilní verze