Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Odvážlivci se v extrémním závodě drápali na můstek i po čtyřech

DO KOPCE! Z dojezdu můstku K120 v Harrachově je to na vrchol jen 400 metrů, pokud se však drápete do strmého kopce nahoru, jde o nesmírně náročný úkol hraničící se zdravotním hazardem. | foto: Radek Petrášek, ČTK

18 2015
Extrémní běžecký závod Red Bull 400 na skokanském můstku v Harrachově vyhrál turecký šampion Ahmet Arslan. Vyběhnout na vrchol dokázal v rekordním čase 4:01,77 minuty.

„Každá čtyřstovka je těžká a stejně tak to bylo i dneska. Nasadil jsem rychlé tempo a za půlkou už jsem cítil nohy,“ řekl v cíli vítěz, který si harrachovským výkonem připsal celkově páté zlato v závodech Red Bull 400.

V posledním úseku se na Arslana obrovským tempem dotahoval loňský vítěz Matjaž Mikloša ze Slovinska. Jeho taktikou byl i letos volnější start a postupné přidávání na rychlosti. I když posledních 50 metrů sprintoval, na tureckého borce Arslana mu to již nestačilo. „Třeba mi to vyjde na čtyřstovce v Rakousku za 14 dní,“ doufal Mikloša, který mezitím stihne ještě jeden závod v towerrunnigu ve Vídni.

Mezi ženami slavila prvenství polská závodnice Dominika Wiśniewska Ulfikr v čase 5:05,45. Nejrychlejším Čechem byl třetí v pořadí Vladislav Razým. První Češkou byla na druhém místě Kateřina Beroušková.

Zatímco v zimě můstek K120 překonávají skokani na lyžích shora dolů, nyní to bylo přesně naopak, navíc v úmorném vedru. Téměř 700 odvážlivců sprintovalo z dojezdové plochy až úplně nahoru. Na závod se silnou mezinárodní účastí se přišlo podívat několik tisíc diváků.

Běžci bojovali s prudkým terénem, sklonem místy až 37 stupňů, s vedrem a hlavně sami se sebou. Až na výjimky si po prvních sto metrech už většina musela k pohybu v prudkém kopci vypomáhat i rukama. Těsně před finále navíc přívalový déšť změnil trať v kluziště. Z tváří všech závodníků bylo jasně poznat, že šlo o nejtvrdších čtyři sta metrů v jejich životě.

Výhodu měli ti, kteří obuli tretry, crossové boty s hrubou podrážkou nebo kopačky s gumovými špunty. Dopolední kvalifikační kola sice končila už na vrcholu bubnu, ale i tady museli některým pomáhat na nohy zdravotníci.

Na startu závodu se objevila řada známých sportovců: český triatlonista Jan Kubíček, vedoucí závodník Světového poháru ve výběhu výškových budov Piotr Łobodziński z Polska, nizozemský sprinter Jerrel Feller nebo „nejdrsnější hasič světa“ Lukáš Novák z Hasičského záchranného sboru Praha.

Závod Red Bull 400 se pořádá v sedmi zemích. V Česku se letos běžel podruhé a již nyní je jisté, že to nebylo naposledy.

Autoři: ,


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze