Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Extraliga změnila model soutěže. Hranice i Přerov se drží při zemi

Přerovský Valášek střílí | foto: Libor Teichmann, MF DNES

10 2010
Nový ročník extraligy házenkářů nebude mít play-off. Čeho chtějí dosáhnout regionální zástupci Cement Hranice a Sokol Přerov? Oba udělali několik změn v týmu. Sezona začíná zítra.

Žádné play-off ani žádná baráž o udržení. Extraliga házenkářů bude mít od této sezony nový model. V základní části odehrají týmy dvaadvacet kol a poté se tabulka rozdělí na dvě poloviny.

Horní část si to v nadstavbě rozdá o titul, spodní polovina o záchranu – z posledního místa se přímo sestupuje do druhé ligy. Jak uspějí regionální zástupci – Cement Hranice a Sokol HC Přerov? "Myslím si, že soutěž bude spravedlivější, což potvrdila také většina extraligových mužstev, které změnu odsouhlasily," řekl trenér Cementu Hranice Jan Hegar.

Elitní soutěž bude ochuzená o atraktivní play-off, což je nedostatkem nové podoby extraligy. Přesto by zápasům neměl chybět náboj a nasazení.

"Každá změna má klady i zápory," tvrdí kouč Přerova Richard Buček. "Play-off ale byla atraktivní pouze pro první čtyři týmy. Už ve druhé čtyřce – ve skupině o 5. až 8. místo – už zase o tolik nešlo," dodal přerovský trenér.

Obecně se předpokládá, že velká tlačenice bude kolem šestého místa, které automaticky znamená klid pro další práci bez náročného boje ve spodní skupině soutěže. "Očekávám boj o každý bod od prvního kola. Každý úspěch se bude počítat – stejně jako ztráta," odhaduje Hegar.

S tímto názorem souhlasí také přerovský Buček. "Žádný tým nic nevypustí. Například dvě porážky v řadě můžou znamenat propad v tabulce o několik míst, což nikdo nebude chtít dopustit. Z pohledu zajímavosti se fanoušci mají na co těšit," předpokládá Buček.

Se svými svěřenci se především chce vyhnout záchranářským starostem. "Byl bych rád, kdybychom po základní části skončili na devátém místě a zbytek sezony dohráli v relativním klidu," přeje si.

Ani v Hranicích si před startem ročníku moc nevyskakují. Šesté místo po základní části by je uspokojilo. "Aspirantů na elitní šestici bude více. Splnění tohoto úkolu však bude náročné," ví Hegar.

Sezona pro hranické začíná 11. září zápasem v Jičíně, házenkáři Přerova se o den později představí ve Frýdku-Místku.

Cement posílil soupisku na křídlech, ale oslabil na spojkách

Na největší úspěch v historii klubu, kterým bylo čtvrté místo v minulé sezoně, se pokusí navázat házenkáři hranického Cementu. Čeká na ně ale nesmírně těžký úkol. Už kvůli tomu, že zkušený Kamil Heinz, který do týmu přišel po svém angažmá v Itálii, bude na začátku sezony scházet.

"Dává se dohromady po operaci křížového vazu. Uvidíme, jak dlouho bude trvat rekonvalescence. Není vyloučeno, že se připojí až někdy v listopadu," přiblížil stav ostříleného házenkáře trenér Jan Hegar.

Podle něj na jeho tým čeká tuhý boj o postup do horní poloviny tabulky po základní části: "Aspirantů na elitní šestici bude více. Pochopitelně bychom v ní nechtěli chybět. Splnění tohoto úkolu však bude hodně náročné."

V průběhu léta došlo k týmu k celé řadě změn. Vedle Heinze kádr posílil Tomáš Pavlíček z Karviné, Jakub Dolák z Litovle a PetrMagrla ze Zubří. Stejný je také počet odchodů. Tůma zamířil do Nových Zámků, Brůna přestoupil do Německa, Kovařík odešel do Přerova a Diviš se po ročním hostování vrátil do Karviné.

"Když to vezmu z pohledu postů, tak jsme na křídlech posílili a na spojkách oslabili. Navíc nám budou chybět zkušenosti hráčů, kteří odešli," uvědomuje si hranický kouč.

Mužstvo Cementu se bude hodně spoléhat na výkony brankářů Josefa Kučerky a Martina Fabiána. Vyrovnaná dvojice může být trumfem týmu. "Tak kvalitní brankáře moc klubů nemá. Na kvalitní obraně musíme stavět," tvrdí Hegar.

Hraničtí se na novou sezonu připravovali od poloviny července, na začátku srpna ještě od vedení klubu dostali týden volna. Až na soustředění v Kostelci na Hané trénovali ve vlastní hale. Během léta odehráli devět utkání, ve kterých čtyřikrát vyhráli.

"S kondiční částí jsem spokojený. To se ale nedá říct o herní části. Kvůli studijním, nebo pracovním povinnostem jsme často nebyli kompletní," posteskl si trenér Cementu, kterého nenadchly ani výkony hráčů v přípravných zápasech. "Často jsme zbytečně ztráceli míče. Nevynucených chyb bylo opravdu mnoho. Je před námi hodně práce," uvědomuje si Hegar.

Musíme nahradit střelce Bechného, ví kouč Sokola

Bez elitního střelce Tomáše Bechného, kterého si zpět do svého týmu stáhlo Zubří, naskočí do druhé sezony v extralize házenkáři Přerova. V minulém ročníku se tým Sokola v soutěži zachránil kvalitními výkony v baráži, v nové sezoně se chce mezi elitou zabydlet natrvalo.

"Byl bych rád, kdybychom po základní části skončili na osmém, nebo devátém místě a zbytek sezony dohráli v relativním klidu," přeje si trenér a předseda klubu Richard Buček.

Druhý rok je zpravidla pro bývalého nováčka nejtěžší. Připouštíte si takové myšlenky?
Pochopitelně, že tyto teorie, které ve sportu většinou platí, známe. Na druhou stranu ale hráči v minulé sezoně získali extraligové zkušenosti, a proto věřím, že nadcházející ročník zvládneme.

Mužstvo se bude muset obejít bez excelentního kanonýra Bechného, který byl loni nejlepším střelcem soutěže. Jak jeho branky chcete nahradit?
To bude hodně těžké. Nepředpokládám, že tentokrát budeme mít v našem středu podobného kanonýra. O branky se musí podělit více hráčů – a na tom jsme v přípravě pracovali.

Dalo se odchodu útočné opory nějak zabránit?
To dost dobře nešlo. Tomáš odehrál parádní sezonu a bylo zřejmé, že si jej Zubří stáhne zpět. Podobně jsme nechtěli bránit brankáři Jiřímu Bavlnkovi, když se ozvala Plzeň. Ta posílila a bude hrát o první čtyřku a Jirka si chtěl logicky vyzkoušet extraligu na trošku jiné úrovni.

Mezery po odchodech se vám ale podařilo kvalitně doplnit.
Myslím si, že ano. Radim Kovařík přišel z Hranic a je zkušený hráč, to samé platí o brankáři Petru Štolcarovi. V útoku počítáme s brankovým příspěvkem Roberta Plška, který hrál v Holešově. Posilou by měl být také Jakub Schmalz z Litovle. Dlouhodobě patří mezi nejlepší střelce první ligy. I díky těmto příchodům bychom měli v extralize hrát důstojnou roli. Uvidíme, jestli se nám to podaří.Najdete na iDNES.czmobilní verze