Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Experti: Český tým měl problém s útokem

30 2006
Ostrava - Neudělali ostudu ani nezazářili. Tak hodnotí bývalí výborní čeští hráči účinkování volejbalových reprezentantů na mistrovství světa v Japonsku. "Ticháček nahrával s přehledem, blokaři hráli v pohodě, příjemně mě překvapil Obdržálek na liberu," přiblížil lepší české stránky Martin Demar, opavský trenér a někdejší reprezentační blokař.

Známkujte výkony českých hráčů na MS


A problémy? Ten největší je na smeči. Tam mužstvo propadávalo. Spousta zkažených útoků srážela celý tým. "Štokr většinou odehrál famózně jeden a půl setu, jenže nevydržel celý zápas," podotkl Demar.

V tom je podle něj obrovský rozdíl proti univerzálům špičkových týmů. "Ti v utkání udělají dvacet až pětadvacet bodů, zato čeští třináct či čtrnáct."

Přes dvacet bodů se Štokr přehoupl až ve včerejším vítězném zápase s Německem.

Rovněž trenér Jaroslav Tomáš z mistrovské Ostravy viděl nejvíc chyb u smečařů. "V rozhodujících chvílích míče neuhráli," řekl. "V tom zaostáváme za světovou elitou."

Nestabilita smečařů se projevovala i na přihrávce. "S tou jsme měli potíže," uznal kladenský trenér Miroslav Nekola, který před osmi roky vedl reprezentaci rovněž na mistrovství světa v Japonsku. "Jenže čeští smečaři kromě Pláteníka jsou původem univerzálové, takže nejsou zvyklí přihrávat."

Je vůbec kde vzít špičkového přihrávajícího smečaře?

"Bohužel žádného takového nevidím," připustil Jaroslav Tomáš, který v sedmdesátých letech patřil k nejlepším smečařům světa.

Tomu v mužstvu chybělo i pořádné nasazení a radost ze hry. "Na hřišti jsem viděl studené obličeje. Někteří hráči byli jako mrtvoly."

I s těmi nejtěžšími soupeři (Brazilci, Bulhary, Italy či Francouzi) reprezentanti v každé sadě dlouho drželi vyrovnaný stav. Spoustu setů ztratili v koncovkách.

To Jaroslav Tomáš přičítá slabší bojovnosti. Miroslav Nekola vidí i další důvod. "Čeští hráči – až na výjimky – na rozdíl od soupeřů nehrají ve svých klubech v základních sestavách, chybějí jim zkušenosti," podotkl. "A Ticháček, i když je to kvalitní nahrávač, se občas dopustil taktické chyby a špatně nahrál."

Trenér Zdeněk Haník měl u české reprezentace smlouvu jen do konce světového šampionátu. Co bude dál? "Měl by u mužstva zůstat," tvrdí Jaroslav Tomáš.

"Hlavně nesmíme promarnit nadcházející dva roky, v nichž český výběr nečeká žádný významnější turnaj," upozornil Miroslav Nekola. "Příští rok bude hrát jen Evropskou ligu, a to je příležitost pro budování nového, perspektivního mužstva."

Autor:


Nejčtenější

denicky-depo-provera-uz-nikdy
denicky-depo-provera-uz-nikdy

Deníček maminky, která vypráví, jaká úskalí může mít hormonální injekce.

Najdete na iDNES.czmobilní verze