Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Evropští dragoni útočí na Prahu

1 2006
Praha - Pár kapek z Vltavy pokropí dnes odpoledne pod Karlovým mostem dřevěnou dračí hlavu na přídi lodi. Tím se probudí bůh vody, srážek, bohaté úrody a hojnosti. A vypukne evropský šampionát dračích lodí! Hladinu řeky v metropoli o víkendu rozčeří mocné záběry pádel a ryk kanoistů. Přes šedesát posádek, sto závodů a víc než dva tisíce lidí.

Petr Klíma, český šéf asociace dračích lodí a jeden z pořadatelů už tradičního pražského festivalu, slibuje zajímavou podívanou.

"Bude to společenská oslava sportu a dobré nálady." Teprve letos však s nejvyšším sportovním puncem. Pod maďarskou vlajkou se ukážou čerství světoví šampioni Kovácsová a Kolonics, Vltavu už pilně brázdí silní Rusové.

České barvy potlačí pro medaile Martin Doktor, Petr Procházka nebo Václav Chalupa. "Minulý víkend jsme měli soustředění v Račicích a podařilo se nám dobře sladit," říká vůdce i trenér české reprezentace Petr Procházka.

Akci netorpédovala ani nedávná tragédie, kdy žhář v Pardubicích zničil čtyři nově dovezené lodi. "Už ho našli. Byl to smutný člověk, netušil, co způsobí. Ale nikdy nepracoval, takže z něj nic asi nedostaneme. Škoda, že to nebyl raději úchylný milionář, co by všechno zaplatil," posteskl si Klíma.

Sbírka pomohla koupit dvě nové lodi, zbylých šest se půjčilo. Všichni totiž jezdí na stejných plavidlech, rozhoduje tak pouze lidský faktor.

Jezdí se na 2000, 1000 a 500 metrů v mužských, ženských, smíšených i veteránských posádkách. V centru závodů ve Žlutých lázních bude nachystána řada doprovodných akcí včetně koncertu kapely Děda Mládek Illegal band a testovacích jízd Škody Roomster.

Dračí lodě
Vznik:
Před 2000 lety v Číně
Délka a váha: 12,5 metru, 250 kg Cena: asi 250 000 Kč
Posádka: 20 pádlujících, kormidelník a bubeník
Světová základna: až 50 milionů lidí
České opory: Petr Procházka, Martin Doktor, Václav Chalupa  Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze