Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Evropské stovce kraluje Afričan

Francis Obikwelu - Portugalec Francis Obikwelu vyhrál na ME závod na 100 metrů. | foto: Michael DalderReuters

9 2006
Göteborg - Nejrychlejším Evropanem je vlastně Afričan. Královskou disciplínu, běh na 100 metrů, vyhrál sedmadvacetiletý Francis Obikwelu. Rodák z Nigérie. Ale už pět let Portugalec. Zdvihl paži, uklonil se. Na tabuli zářil čas 9,99. Stal se prvním mužem v historii evropských šampionátů, jenž pokořil hranici 10 vteřin.

Co na tom, že za letošním světovým maximem Jamajčana Powella zaostal o 23 setin? "Teď myslím na double," vyřkl.

V obou nejkratších sprintech zvítězil na Evropě naposledy legendární Ital Mennea před 28 lety.

Ještě z mistrovství světa 1999 získal Obikwelu bronz pro Nigérii, ačkoliv od svých 16 let žil na Pyrenejském poloostrově. V Algarve pracoval jako stavební dělník, aby si vydělal na trénink.

Když ho po olympiádě v Sydney naštvali nigerijští funkcionáři, změnil občanství. "Mé zranění na hrách jim bylo ukradené. Musel jsem si v Kanadě ze svého zaplatit operaci obou kolen," zdůvodňoval svůj přestup.

Titul evropského šampiona měl už z Mnichova 2002, ale nechlubil se jím. Připadl mu totiž až po diskvalifikaci Brita Chamberse, kterého tehdy hnal za zlatem i zakázaný steroid THG. "V Mnichově jsem neběžel dobře," vzpomínal Obikwelu.

"A kromě toho Dwain Chambers je můj kamarád. Nejsme spolu ve válce, nechci jeho zlato. Chtěl jsem ho regulérně porazit na dráze. Tady, v Göteborgu," vyhlásil. Povedlo se. Brit skončil až sedmý.

Autoři:


Nejčtenější

bazar-sport-kola
bazar-sport-kola

Sportovní výbavu levněji? Na našem bazárku ano.

Najdete na iDNES.czmobilní verze