Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Na Evropských hrách 2019 bude mít premiéru atletická soutěž družstev

Evropské hry, ilustrační foto | foto: AP

24 2017
Na Evropských hrách 2019, které se uskuteční v běloruské metropoli Minsku, bude mít premiéru nová atletická soutěž smíšených družstev. Zúčastní se jí třicet evropských výběrů podle pořadí v mistrovství Evropy družstev. Jejich duely v deseti disciplínách by měly trvat maximálně dvě hodiny. V každém týmu bude devět žen, osm mužů a šest náhradníků.

Formát nazvaný Dynamická nová atletika (DNA) na jednání v Záhřebu představili prezident Evropské atletické asociace (EAA) Sven Arne Hansen a šéf sdružení Evropských olympijských výborů Janez Kocijančič.

Týmy se na dráze utkají v mužském a ženském sprintu na 100 metrů, krátkých překážkách mužů i žen a smíšené štafetě na 4x400 metrů. Z technických disciplín budou zařazeny ženská dálka a výška a oštěp mužů. Po jednom muži a jedné ženě z každého týmu nastoupí do „miniatlonu“, který bude zahrnovat běh, skok i hod.

O vítězi se pak rozhodne ve smíšené čtyřčlenné stíhací štafetě, do které budou týmy startovat s odstupy podle bodového zisku v předchozích disciplínách. Postupné vyřazovací fáze by měly trvat přibližně pět dní, během nichž každý tým absolvuje od dvou do čtyř utkání.

Za novým formátem stojí Pierce O’Callaghan, který se ve sdružení Evropských olympijských výborů věnuje Evropským hrám. Vycházel z průzkumu, co chtějí například majitelé vysílacích práv, mladí lidé, sociální média nebo sponzoři. Proto v novém formátu nejsou vytrvalostní disciplíny.

„Každý duel bude trvat přibližně stejně dlouho jako fotbalový zápas, takže bude vyhovovat kratší době pozornosti. Jiné disciplíny, například vytrvalostní závody, jsou příliš dlouhé. Máme plnou podporu IAAF a očekáváme, že tohle bude budoucnost sportu,“ řekl serveru insidethegames.

Při prvním ročníku Evropských her, který se uskutečnil v roce 2015 v Baku, byly atletické soutěže zároveň třetí ligou ME družstev, takže se jich nejlepší evropští atleti nezúčastnili. V hodnocení smíšených týmů tehdy vyhráli Rakušané před Slovenskem a Izraelem. Nový koncept by měl přilákat i evropské atletické hvězdy.

Na Evropských hrách 2019 se bude soutěžit v devatenácti sportech. Očekává se start asi 6000 sportovců z padesáti zemí. Druhý ročník akce postavené na olympijských principech se uskuteční v červnu 2019.

Autoři: ,


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze