Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Evropská F3: O poslední dvě vítězství se podělili Mortara a Juncadella

Daniel Juncadella, evropská F3 | foto: Roman Klemm

19 2010
S titulem v kapse vyhrál Edoardo Mortara mokrý sobotní závod evropského šampionátu formule 3. Poslední vítězství ročníku 2010 si v neděli zajistil Španěl Daniel Juncadella. Celkově nepovedený ročník zakončil po průjezdu cílem symbolicky - trapným smykem.

Sobotní déšť se postaral o relativně zajímavý závod, ale také o prázdné tribuny mohutného autodromu v Badenu. Dominující Mortara si již v Oscherslebenu zajel pro titul, v Hockenheimu ale ještě jednou ukázal, že formuli 3 sezony 2010 naprosto ovládl. Z pole-position si stylem start-cíl zajistil další vítězství.

Ohrozit ho mohl jen Fin Valtteri Bottas. Testovač Franka Williamse Itala koncem závodu dotáhl, své šance ale zahodil ukvapeným manévrem a výletem mimo trať dvě kola před cílem.

Zbytek pole neměl s výsledkem na špičce co dělat a většina méně nadaných krotitelů volantu měla za daných podmínek v zásadě co dělat, aby udržela své monoposty na trati. S nedostatečným úspěchem: zvláště beznadějní Marroc, Pla, Laine a Zeller se často měnili v botaniky.

V neděli bylo sucho, a jak se bohužel stalo zvykem, odnesl si vítězství jezdec, který směl díky osmému sobotnímu místu vyrazit z pole-position. Tímto šťastlivcem byl tentokrát Španěl Daniel Juncadella, jeden z mála absolventů letošního ročníku, s vyhlídkou na budoucnost ve vyšších třídách sportu.

Po průjezdu cílem si ovšem dovolil trapas, který jakoby zrcadlil průběh celé sezony 2010: na rovince dupl na brzdy a chtěl před svým týmem předvést "burn-out" protáčejících kol. Při tom mu ale zhasl motor a monopost stáje Prema skončil po polovičních hodinách uprostřed trati. Bylo velké štěstí, že do vítěze nevrazili druhý Merhi a třetí Vanthoor.

Celý závod byl dalším smutným procesím, s jediným pokusem o předjetí na bodovaných místech. To skončilo nehodou mezi Bottasem a Vanthoorem. Sportovní hodnotu podniku zmařila i samotná trať.

Zkrácené vedení Hockenheimringu bez Paraboliky ho připravilo o jediné místo k předjetí a asfaltované záchytné plochy všichni jezdci již dávno používají napříč zákazu v každé třetí zatáčce jako ideální stopu. Je pak přenecháno ředitelství, koho potrestá, a koho ne.

Sezona evropské F3 roku 2010 předvedla smutně malé pole účastníků a velmi málo jezdeckého talentu. Jejím jediným kladem je, že tímto víkendem skončila.

Výsledky Evropské F3 na Hockenheimu

1. závod
1. Edoardo Mortara (It.) Signature-VW
2. Valtteri Bottas (Fin.) ART-Merdeced
3. Marco Wittmann (Něm.) Signature-VW
4. Alexander Sims (Brit.) ART-Mercedes
5. Roberto Merhi (Špa.) Mücke-Mercedes
6. Laurens Vanthoor (Bel.) Signature-VW

2. závod
1. Daniel Juncadella (Špa.) Prema-Mecedes
2. Roberto Merhi (Špa.) Mücke-Mercedes
3. Laurens Vamthoor (Bel.) Signature-VW
4. Valtteri Bottas (Fin.) ART-Mercedes
5. Felix da Costa (Por.) Motopark-VW
6. Alex Sims (Brit.) ART-Mercedes

Konečné hodnocení evropského poháru F3 roku 2010:
1. Edoardo Mortara 101 b.
2. Marco Wittmann 76 b.
3. Valterri Bottas 73 b.
4. Alex Sims 62 b.
5. Roberto Merhi 56 b.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze