Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Růžový klokan jde do závodu pravdy. Tato časovka mi sedí, těší se Evans

Cadel Evans | foto: Reuters

22 2014
Byť už viděli i první kopce, zatím cyklisté v pelotonu Gira šlapali převážně po nekonečných italských rovinách. Teprve ve čtvrtek přijde první opravdový střet aspirantů na růžový trikot - časovka na 41,9 kilometru. Tady nejspíš nepůjde o sekundy jako dosud, tady by Cadel Evans, průběžný lídr a skvělý tempař, měl získat na vrchaře minuty.

Australský cyklistický veterán dosud na své pouti Girem neudělal jedinou chybu a odměnou je mu Maglia rosa. Teprve časovka z Barbaresca do Barola podle něj načíná opravdové závodění a bude testem jeho odhodlání. A taky možná velkým nakročením k celkovému vítězství.

"Časovka je vždy závod pravdy, jenže máme za sebou těžký první týden a už část tohoto," připomněl Evans jedenáct předchozích etap. "Přestože jsme měli den volna a po něm krátkou etapu, ta středeční byla zase dlouhá a intenzivní, což podle mě bude mít dopad na výkony všech."

Lídr stáje BMC si do etapy nese výhodu 57 sekund na Rigoberta Urána z Omegy a před Alpami, kde Kolumbijec a jemu podobní nejspíš ožijí, si musí vybudovat hutný polštář náskoku.

"Na papíře je to trať, co mi sedí," kýval Evans v rozhovoru pro server cyclingnews. "Je to časovka spíš pro tempaře a většina mužů v první desítce jsou čistokrevní vrchaři. Takže možná je o něco víc pro mě, ale v téhle fázi závodu půjde i o to, kdo jak umí zregenerovat."

Individuální chronometr se měl původně jet po úplné rovině, ale byl nakonec o 5 kilometrů zkrácen a do jeho profilu přibyl jeden vrchol. Evans si ještě původní trať prohlédl v prosinci a tu novou srovnává s loňským testem do Saltary, v němž dojel sedmý a v Giru nakonec třetí.

"Jsou tam dva tři kopce - první je mírný, druhý o něco těžší a taky delší, ten poslední k cíli je celkem prudký," popisoval Evans. "Je to těžká časovka adaptovaná pro vrchaře, který dokáže jet naplno po rovině."

Tedy možná pro Naira Quintanu, před startem růžových etap superfavorita, který se navíc letos časovce hodně věnoval. Třeba během Tirrena, ať byla krátká a placatá jakkoliv, dojel dvacátý. A porazil Sagana, Kreuzigera, i Contador byl pomalejší. "To mě potěšilo, ale dál na sobě pracuju," ujistil tehdy. "Protože příprava na časovku stojí čas, je to kritická disciplína."

Evans byl však k posuzování síly svých soků tradičně neochotný. "Od Quintany jsem toho zatím moc neviděl a nevím, co čekat. Rigoberto Urán se den ode dne zlepšuje, zajímavý výsledek by mohl předvést i Rafal Majka," odhadoval. "Ale stejně se budu koncentrovat nejvíc na svůj vlastní výsledek."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze