Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Lyže versus atletika. Vrabcová sklízí úspěchy na obou frontách

Česká skiatlonistka Eva Vrabcová-Nývltová skončila v závodu na 15 kilometrů jedenáctá. (8. února 2014) | foto:  Michal Sváček, MAFRA

23 2015
Atleti věděli, proč ji na jaře mezi sebou vítají. Eva Vrabcová - Nývltová, účastnice tří zimních olympiád v běhu na lyžích a členka užší světové špičky, navázala na vytrvaleckých tratích na loňské výsledky a sázela jedno přední umístění za druhým.

Poslední vavříny? Počátkem září se na Birell Grand Prix v Praze blýskla nejlepším českým časem v historii závodu 33:07, a týden poté zaběhla při svém půlmaratonském debutu v Ústí nad Labem druhý nejlepší čas české historie 1:12:11.

„Na premiéru v půlmaratonu jsem se letos těšila nejvíc a myslím, že se mi povedla,“ říká devětadvacetiletá sportovkyně z Trutnova, a když se ohlédne za sezonou, má jasno: „Až mě překvapilo, jak se mi dařilo.“

Po zimě jste říkala, že jste ráda, že lyžařská sezona končí, teď se chýlí k závěru ta atletická. Také jste ráda?
Vůbec ne, je v tom velký rozdíl. V zimě byly moje pocity zaviněné tím, že jsem byla zkraje sezony nemocná a závody jsem si pak tolik neužívala, i když jsem na mistrovství světa ve Falunu skončila dvakrát v desítce. A běhání bez lyží mě baví natolik, že si bez něho neumím představit život.

Na ústeckém půlmaratonu jste si potvrdila, že máte pokračovat v nastoupené cestě, na jaře se chcete pokusit kvalifikovat na olympijské hry v Riu v maratonu. Je to tak?
Trošku vás opravím. Nechci zkusit kvalifikaci, chci si zkusit maraton. Samozřejmě kdyby se mi povedlo splnit limit, bylo by to prima, ale znovu říkám, že maraton nepoběžím kvůli kvalifikaci na olympiádu.

Stane se dějištěm vaší premiéry Pražský maraton?
Nejspíš ano. Najít rychlý maraton, na který bych se po zimě stihla aspoň trochu připravit, není jednoduché, ale Praha by odpovídala. A taky by to bylo přinejmenším stylové, protože Praha je krásná.

Limit je 2:42...
To je mezinárodní limit, ale u nás ještě nikdo žádný limit nevyhlásil. Ale jdou zvěsti, že to bude okolo 2:32, což by to bylo hodně těžké. Taky proto říkám, že si jdu zkusit zaběhnout maraton a s tím, že se pokusím o co nejlepší čas.

V neděli poběžíte už poněkolikáté Běchovice, kde budete obhajovat pozici mistryně republiky v silničním běhu, jenže v sobotu vás čeká domácí šampionát na kolečkových lyžích v Liberci. Je to ideální?
Není, bohužel je to povinnost, kterou musím splnit. Tak k tomu taky přistupuji.

Je to první termínový střet obou vašich odvětví?
Není, loni to bylo taky tak. Tehdy jsem oba závody vyhrála, třeba se to povede i teď.

Na jaře jste oznámila spolupráci s Jarmilou Kratochvílovou, legendární atletkou a úspěšnou trenérkou. Pokročily jste nějak?
Je to otázka spíš dlouhodobější spolupráce. Jsme v kontaktu, ale domluvily jsme se, že běžecké přípravě se u ní budu věnovat až ve chvíli, kdy se rozhodnu jenom pro atletiku.

Je to proto, že Kratochvílová není zastáncem mixování sportů na tak vysoké úrovni?
Asi tak. Spíš se domluvíme třeba na spolupráci třeba v technice běhu, ale zatím je to hudba budoucnosti.

Nehrozí, že byste kvůli této spolupráci opustila bílou stopu třeba už po nastávající sezoně?
To neplánuji. Ale pokud by se mi podařilo nominovat se v maratonu na olympiádu, byla by příští rok příprava víc atletická.

Počítáte po Běchovicích ještě s nějakými běžeckými závody?
Ještě poběžím závod Run Tour v Praze na Ladronce a dostala jsem nabídku startovat 11. října na desítce v Berlíně. To už ale odzávodím z lyžařské přípravy.Najdete na iDNES.czmobilní verze