Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Co bude s Eurocupem? Šéf FIBA mlží a Španělskem se šíří výhrůžky

Michael Dixon (vpravo) si za AEK Atény možná nakonec nezahraje. Na vině je spor o Eurocup. | foto: ČTK

5 2016
Desátého října začíná Eurocup. Basketbalová soutěž už má za sebou los, ale kdo ji bude hrát, to tak jisté není. Po odstoupení čtyř italských účastníků našli organizátoři náhradu. Ale kdo říká, že zůstane jenom u těchto odpadlíků...

Italské kluby z Trenta, Reggio Emilia, Sassari a Cantú se postupně podařilo nahradit makedonským MZT Skopje Aerodrom, litevským Lietkabelisem Panevežys, ruským Volgogradem a španělským Montakitem Fuenlabrada.

A tak čtyři základní skupiny nyní vypadají následovně:

Jak šel spor?

FIBA vs. Euroliga

Skupina A: Nižnij Novgorod (Rus.), Herbalife Gran Canaria Las Palmas (Šp.), Cedevita Záhřeb (Chorv.), Stelmet Zielona Góra (Pol.), AEK Atény (Řec.), Lietkabelis Panevežys (Lit.),

Skupina B: Chimki Moskevská oblast (Rus.), Alba Berlín (Něm.), Dominion Bilbao Basket (Šp.), Lietuvos rytas Vilnius (Litva), Volgograd (Rus.), Partizan NIS Bělehrad (Srb.),

Skupina C: Unicaja Málaga (Šp.), FC Bayern Mnichov (Něm.), UCAM Murcia (Šp.), MZT Skopje Aerodrom (Mak.), Zenit Petrohrad (Rus.), Budučnost Voli Podgorica (ČH)

Skupina D: Lokomotiv Kubáň Krasnodar (Rus.), Valencia Basket (Šp.), Union Olimpia Lublaň (Slov.), Hapoel Bank Yahav Jeruzalém (Izr.), Ratiopharm Ulm (Něm.), Montakit Fuenlabrada (Šp.).

Jenže.

Řecká federace zatím odmítá zaregistrovat AEK Atény nové posily - včetně naposledy nymburského rozehrávače Michaela Dixona.

Ve čtvrtek čelil otázkám na spor o podobu evropských pohárů Turgay Demirel, turecký první muž evropské basketbalové federace FIBA Europe. Jeho proslovy nerozťaly gordický uzel.

Co soudí Demirel o možných sankcích vůči eurocupovým účastníkům? „FIBA Europe a FIBA řekly všem svým svazům, že musí vytvořit takový systém, aby měly pod kontrolou své basketbalové prostředí. Řekli jsme jim, že pokud se to nestane, vyvstanou jim z toho potíže. Ujistily nás, že učiní taková opatření, aby měly pod kontrolou náš basketbalový systém.“

Takže... „Teď nevíme, které týmy se v budoucnu zúčastní té či oné soutěže. Mimoto také nevíme, jaký přístup jednotlivé federace v budoucnu zvolí. Myslím, že se vše začne vyjasňovat v září, v říjnu, až se začne hrát. Jednotlivé federace musí dostat svůj systém pod kontrolu. To, co po nich žádáme, lze shrnout do dvou okruhů. Zaprvé: federace musí mít svůj systém postavený pyramidálně. Zadruhé: aby se mohl evropský basketbal rozvíjet a vzkvétat, potřebujeme od každého účastníka altruistický přístup, nikoli nepřátelský.“

No, nic...

O dost konkrétnější byl ve čtvrtek Jorge Garbajosa, nový šéf španělské basketbalové federace.

Ve svém dopisu zaslaném na adresy klubů Gran Canaria, Bilbao, Málaga, Murcia, Valencie a Fuenlabrada varuje, že by je mohl stihnout trest, pokud se snad zúčastní nějaké soutěže bez předchozího souhlasu národního svazu.

Garbajosa zároveň informuje, že již oslovil své právní oddělení, aby „zahájilo okamžitou akci“. Následovat může disciplinární řízení.

Jardanská liga jen s jedním slovinským klubem

Ze slovinských klubů se nakonec zúčastní příštího ročníku Jadranské ligy pouze Krka Novo Mesto. Své právo startu naopak ztratily Union Olimpija Lublaň a Helios Domžale.

Celek z Lublaně nebyl s to naplnit své finanční závazky, a tak mu nemůže být udělena divoká karta. Domžale pak nesvedlo zajistit stoprocentní termínový soulad svého programu s herním plánem Jadranské ligy.

Soutěž celků z bývalých zemí Jugoslávie pak jedno volné místo nabídla Zlatorogu Laško, ten však po pár dnech na rozmyšlenou poslal do centrály své ne.

Tento stav konvenuje Slovinské basketbalové federaci, která před časem zapověděla svým klubům do soutěže vstoupil. Zda bude Krka Novo Město nějak penalizována, zatím není známo.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze