Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Francie nikdy nebyla lepší, hlásí Parker před boji o basketbalový trůn

COPAK TO JE? Tony Parker se zlatou medailí pro mistry Evropy. Vlevo je jeho spoluhráč Florent Pietrus. | foto: AP

4 2015
Rozbíhá se tažení, ve kterém bude hrát basketbalový míč hlavní roli na západě, východě i jihu Evropy. A v jehož závěru se má podle vysněného scénáře slavit tam, kde vše skončí: ve Francii. Už v pátek začíná v Montpellieru, Berlíně, Rize a Záhřebu kontinentální šampionát basketbalistů.

Proč tak spletitá organizace? Takhle to dopadá, když plány naruší politika: původně se Eurobasket (jak zní oficiální název) měl hrát na Ukrajině, ale tuto roli nyní země splnit nemohla, a tak bylo 24 účastníků rozděleno do skupin spřízněných do jisté míry geograficky.

Třeba v Chorvatsku se ukážou tři státy bývalé Jugoslávie plus Řecko, v Rize Češi nastoupí proti všem třem pobaltským republikám, proto je čeká nonstop vyprodaná aréna. Až na play-off se Evropa sjede do jednoho místa - a francouzské Lille chce vidět triumf svých mužů.

„Máme zcela jistě nejlepší tým v historii,“ prohlašuje hvězda a tahoun domácích Tony Parker. „Pokud budou všichni zdraví, budeme mnohem silnější než před dvěma lety.“

A jen připomeňme, že v roce 2013 Francie slavila evropský titul! Nyní má v kádru sedm zástupců NBA.

„Problémem je pouze to, z kolika lidí museli trenéři vybírat,“ řekl Parker, čtyřnásobný šampion NBA a člen zlaté party z posledního Eurobasketu. „V našem kádru je nyní víc talentů i zkušeností. Ale to neznamená, že máme titul jistý.“

To rozhodně ne, zvlášť když je kromě medailí na dosah i „olympijský bank“ - finalisté se automaticky kvalifikují do Ria, mužstva do sedmého (a teoreticky i do osmého) místa si zajistí olympijskou kvalifikaci.

Výhodou Francie může být kontinuální domácí prostředí. Začne na jihu v Montpellieru a pak se přesune k belgickým hranicím do Lille - to sice je skoro 1 000 kilometrů, ale pořád je to lepší než vyhlídky týmů z „české skupiny“. Těm hrozí, že příští čtvrtek dohrají před půlnocí, v pátek budou muset přeletět z Rigy do Francie a v sobotu nastoupí do klíčového osmifinále!

Na druhou stranu je tu i pro sebevědomou ekipu plnou hvězd varování: evropský basketbalový šampionát domácí tým od roku 1993 nevyhrál.

„Tlak bude obrovský,“ uznává francouzský kouč Vincent Collet. „Musíme být ještě lepší než při zlatém tažení před dvěma lety. Je privilegiem trénovat takový tým, ale jako každý rok jsem já osobně před startem velké akce v katastrofálním stavu,“ říká o očekáváních, jež má naplnit.

Kdo by francouzské sny mohl změnit v noční můru? Španělsko, Srbsko, Itálie, Chorvatsko, Řecko, Slovinsko, Litva... Čeká se vyrovnaná akce.

České ambice jsou zatím skromnější: cílem je postup ze skupiny, stěhování do Francie - a pak boj o každou další výhru. Ta může přiblížit třeba i olympijskou senzaci.Najdete na iDNES.czmobilní verze